Wykorzystanie pomp ciepła w modernizacji instalacji grzewczych
Przewiń do artykułu
Menu

Systemy grzewcze pochodzące z lat 70. lub 80. mogą wymagać modernizacji ze względu na to, że generują bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Istnieją jednak nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem pomp grzewczych.

 

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Przede wszystkim dlatego, że dzięki zastosowanej w nich technologii pozyskują darmową energię z otoczenia, co czyni je ekologicznymi i bardzo oszczędnymi. Dodatkowym atutem jest fakt, że mogą zostać podłączone do już istniejącego budynku. To alternatywa warta rozważenia, na rynku dostępnych jest już wiele różnych modeli pomp ciepła, dlatego warto wiedzieć jak wybrać ten właściwy.


Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze jest zagospodarowanie terenu. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca – można zdecydować się na pompę gruntową, np. Caliane marki Sofath.


Na działkach, na których nie ma możliwości zastosowania kolektora gruntowego, dobrym rozwiązaniem będzie pompa powietrzna – np. model Lizea [Sofath]. To rozwiązanie posiada wiele zalet - do instalacji nie jest potrzebne pozwolenie, a dodatkowo pompa wyposażona jest w przydatne opcje, takie jak c.w.u., chłodzenie pomieszczeń, czy ogrzewanie wody w basenie.


Ważną kwestią jest też podjęcie decyzji, czy podejmujemy się modernizacji, czy całkowitej wymiany systemu ogrzewania. Model Caliane może pracować samodzielnie lub wspólnie z istniejącą już instalacją. Dodatkowy atut stanowi fakt, że dzięki zastosowaniu w tym modelu czynnika chłodniczego R410A, który nie wymaga wymiany, zmniejszają się koszty serwisowania urządzenia.


- Dzięki zastosowaniu zasobnika buforowego i integracji dwóch źródeł, otrzymujemy możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie bez konieczności wymiany całej instalacji – tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.


W przypadku decyzji o modernizacji, wartą polecenia będzie znowu pompa Lizea – zawarty w niej zintegrowany system Inverter gwarantuje zużycie mocy optymalne w stosunku do potrzeb użytkowników. Minusem jest jednak to, że działanie tego modelu uzależnione jest od warunków atmosferycznych – im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej prądu zostanie zużyte.


Z tego powodu pompy powietrzne często stanowią wsparcie dla istniejącego już źródła ciepła – w przypadku dużych mrozów uruchamiane jest drugie źródło, zapewniając równowagę pomiędzy komfortem cieplnym domowników, a efektywnością całego systemu.

 

Zarówno Lizea, jak i Caliane może współpracować z istniejącą już w budynku wodną instalacją grzewczą. Dzieje się tak dlatego, iż w obu systemach instalację wewnętrzną stanowi układ hydrauliczny, a krążąca w nim woda może osiągnąć temperaturę do 55°C (Lizea) lub nawet do 65°C (w przypadku Caliane).

 

Czytaj więcej...

 



 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl