Jak działa akcja „Pomóż ogrzać sąsiada” - wyjaśniamy
Przewiń do artykułu
Menu

Ubóstwo energetyczne to problem, który dotyka coraz większej grupy osób. Rosnące ceny paliw oraz okresowe problemy z ich dostępnością szczególnie mocno dotykają osoby w trudnej sytuacji życiowej. Akcja wsparcia społecznego pod hasłem „Pomóż ogrzać sąsiada” ma na celu pomoc ubogim energetycznie.

 

Aby pomagać, trzeba wiedzieć komu

Jednostki samorządu terytorialnego dysponują różnymi możliwościami pomagania ubogim energetycznie, począwszy od doradztwa, aż po projekty inwestycyjne różnego rodzaju (niektóre, dla najuboższych, mogą sięgać nawet 100% dofinansowania). Problem w tym, że aby pomagać, trzeba wiedzieć komu, a pracownicy gminni nie dysponują bazą osób będących w trudnej sytuacji, ponieważ ich wiedza pochodzi głównie z danych zebranych przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Rzeczywistość jest natomiast taka, że nie wszyscy potrzebujący pomocy widnieją w bazie.

Informacje z OPS należy uznać za niepełne w kontekście tematu ubóstwa energetycznego, gdyż posiadane informacje uwzględniają ogólną sytuację danej osoby lub rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji materialnej mieszkańców. Natomiast wiedza pracowników nie obejmuje przypadków, gdzie kluczowym problemem jest np. wysoka energochłonność budynku, a nie ubóstwo ekonomiczne mieszkańców. Co więcej, duża grupa ubogich energetycznie z różnych przyczyn funkcjonuje poza systemem opieki społecznej i nie figuruje w rejestrach OPS.

Nasza akcja służy właśnie temu, aby po pierwsze znaleźć osoby wymagające pomocy na terenie gminy, a po drugie wesprzeć urzędników w podejmowaniu kontaktu z nimi.


Jak to działa?

Podsumowując, priorytetowe potrzeby urzedników gminnych obejmują opracowanie formuły działania pozwalającej na jak najlepszą identyfikację osób ubogich energetycznie funkcjonujących poza systemem opieki społecznej,, opracowanie narzędzi i materiałów jakie będą mogły być wykorzystywane w obsłudze osób ubogich energetycznie, oraz opracowanie założeń i materiałów umożliwiających zaangażowanie w działania dodatkowych grup inicjatywnych.

Właśnie to oferujemy. Najpierw do akcji dołącza gmina, rejestrując się na stronie https://ogrzej.planergia.pl/. Dzięki rejestracji, otrzymuje całkowicie bezpłatny dostęp do:

  • zestawu materiałów poradnikowych,
  • wzorów ankiet do kontaktu z osobami ubogimi energetycznie,
  • infografik,
  • gotowych założeń do kampanii informacyjnej,
  • aplikacji on-line do zgłoszeń sąsiedzkich wraz z panelem administracyjnym do koordynacji akcji przez pracowników instytucji gminnych.

Do czego przydadzą się te materiały? Dzięki nim:

  • zdiagnozujesz problemy z zakresu ubóstwa energetycznego w Twoim rejonie,
  • dotrzesz do osób ubogich energetycznie,
  • zorganizujesz lokalną kampanię wsparcia sąsiedzkiego,
  • zaproponujesz wsparcie korzystając z dostępnych narzędzi.

Należy podkreślić, iż akcja ma charakter niekomercyjny i rejestracja na stronie nie generuje żadnych zobowiązań prawnych lub finansowych.

Następnie, bazując na udostępnionych materiałach (które mogą podlegać modyfikacji), gmina prowadzi na swoim terenie działania, zgodnie z zaplanowanym zakresem i harmonogramem.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas materiału wideo:

Oraz do zapoznania się ze schematem doradczym:


Pomóż ogrzać sąsiada - akcja wsparcia sąsiedzkiego

Kluczowym elementem akcji jest kampania wsparcia sąsiedzkiego, która w uproszczeniu działa tak: “sąsiad wskazuje, urzędnik reaguje”. Wiedząc, komu pomagać, łatwiej samorządom planować projekty i działania zaradcze. Nasze materiały są zaprojektowane tak, aby ułatwić prowadzenie działań informacyjnych, służących temu, żeby dotrzeć do osób potrzebujących pomocy.

Akcja prowadzona jest w oparciu o stronę www.ogrzejsasiada.pl jednak, aby rozpocząć działania kampanijne, konieczna jest wcześniejsza rejestracja gminy w programie.

Zachęcamy gminy do udziału w akcji! Zgłoś swoją gminę na https://ogrzej.planergia.pl/


Jak powstała akcja?

Pomysł wsparcia osób ubogich energetycznie mogliśmy zrealizować dzięki udziałowi w Projekcie Śląska Przestrzeń Innowacji, realizowanym przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Po wielu miesiacach pracy nad naszą innowacją i po prezentacji wyników podczas uroczystego Demo Day, nasz pomysł dostał doceniony przez Panel Ekspertów i otrzymał dofinansowanie na dalesze wdrażanie. Więcej przeczytasz tutaj.

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl