4 lipca mieliśmy okazję wystąpić podczas konferencji podsumowującej projekt Eko-Staż, organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach we współpracy z Uniwersytetem Śląskim i Naczelną Organizacją Techniczną, gdzie prezentowaliśmy możliwości finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych i naukowo-badawczych, w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020.
Siłą rzeczy musieliśmy się oprzeć na wstępnych założeniach - Programy Operacyjne nie zostały jeszcze zaakceptowane przez Komisję Europejską, więc możliwe będą korekty ich treści. Pewne jest natomiast, że środków przeznaczonych dla firm będzie dużo, bo około 16 mld euro na badani i rozwój oraz podnoszenie konkurencyjności.
Nie ma jednak żadnych wątpliwości, iż firmy będą musiały mocno zweryfikować swoje podejście do funduszy unijnych, w porównaniu z perspektywą finansową na lata 2007-2013. Poniżej przedstawiamy kilka punktów, które - naszym zdaniem - zawierają najistotniejsze różnice, jakie już teraz można wskazać pomiędzy budżetem unijnym 2007-2013, a perspektywą finansową 2014-2020.
- Przede wszystkim, nie będzie w zasadzie środków dotacyjnych na typowe projekty inwestycyjne (w rozumieniu - pozbawione znamion innowacyjności). Jeżeli inwestycje, to będą to przedsięwzięcia wykorzystujące nowoczesne technologie, wdrażające wyniki prac badawczo-rozwojowych itp.
- Typowe (nieinnowacyjne) projekty inwestycyjne będą mogły być finansowane w ramach zwrotnych instrumentów finansowych o charakterze preferencyjnym (np. pożyczki preferencyjne).
- W nowej perspektywie dużo więcej będzie finansowania zwrotnego (właśnie na zasadzie pożyczek) lub finansowania w modelu mieszanym, łączącego dotacje z pożyczkami preferencyjnymi (model wdrażany również przez NFOSiGW).
- Duży nacisk zostanie położony na współpracę na linii nauka-biznes, rozumianą jako realizacja wspólnych przedsięwzięć, a więc wdrażanie wyników prac badawczo-rozwojowych przez firmy, wykonywanie prac B+R przez instytucje naukowo-badawcze na zlecenie przedsiębiorców, jak również wspólne opracowywanie nowych rozwiązań i technologii.
Warto więc już teraz przeanalizować plany rozwojowe firmy i zainicjować współpracę z instytucją o charakterze naukowo-badawczym, gdyż często właśnie ten wstępny etap współpracy okazuje się najbardziej czasochłonny.
- Zmianie ulegną poziomy pomocy w wielu województwach, co wynika z nowej mapy pomocy regionalnej (poziomy wsparcia wskazane na mapie pomocy są bazowe dla dużych przedsiębiorstw, mogą one zostać podwyższone o 20% w przypadku mikro i małych firm oraz o 10% dla średnich przedsiębiorstw).
- Duże środki przeznaczone zostaną na rozwój instytucji otoczenia biznesu oraz powiązań klastrowych, dlatego firmy powinny zadbać o to, aby już teraz dołączyć do sprawnie działającej struktury klastrowej o profilu tematycznym odpowiadającym profilowi firmy.
Współpraca konkurencyjna firm w ramach klastrów ma niewątpliwie znaczny potencjał, należy jednak zwracać dużą uwagę, do jakiego klastra decydujemy się dołączyć, bowiem tworów wirtualnych. powołanych jedynie ze względu na dostępność środków grantowych jest w tym obszarze wyjątkowo dużo.
Są to zmiany, które wydają się najistotniejsze dla firm według wstępnych wersji Programów Operacyjnych.
Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie nowymi naborami ze strony przedsiębiorców, należy podkreślić, iż konkursy w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020 nie zostaną uruchomione wcześniej niż w IV kwartale 2014 lub - co bardziej prawdopodobne – w I kwartale 2015.
W prezentacji więc uwzględniliśmy również te działania, z których firmy mogą korzystać już teraz lub będą mogły z nich skorzystać w najbliższych miesiącach (m.in. środki NCBiR, NFOŚiGW, czy środki wspólnotowe w ramach Programu Horyzont 2020).
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.