Co wspólnego mają kanadyjskie browary rzemieślnicze, stare amerykańskie samochody i ekologiczna energia? Chcąc się tego dowiedzieć, wystarczy odwiedzić piwowarnię Steam Whistle w Toronto – miejsce przyjazne dla środowiska na każdym kroku – od procesu warzenia piwa, po dostarczenie go do sklepów lub, jeśli ktoś ładnie poprosi, wprost do drzwi klienta.
Sto procent energii niezbędnej do funkcjonowania obiektu pochodzi z turbin wiatrowych oraz instalacji wodnych. Chłodzenie zapewniają tam systemy firmy Enwave, wyposażone w filtry ograniczające emisję dwutlenku węgla o 79 ton rocznie. Za ogrzewanie odpowiedzialna jest wspólna praca rozwiązań Enwave oraz powstającej w procesie warzenia piwa pary.
Podczas, gdy wiele marek może pochwalić się ciekawym designem samochodów dostawczych, Steam Whistle swoje przyjemne, niebieskozielone barwy wzbogaciła dodatkowo o technologie przyjazne dla środowiska. Cała flota browaru wyposażona została w silniki napędzane paliwem biodiesel oraz nowoczesne, w pełni zautomatyzowane przyczepy Mack Truck.
Do realizacji dostaw „do domu” wykorzystywanych jest 11 pięknie odrestaurowanych, starych, amerykańskich samochodów, takich jak: Chevrolet Side-Step Pickup z 1957 r. - „Gburek”, Jeep Wagoneer z 1964 r. – „Wielki Verde”, Chevrolet Apache z 1958 r. – „Retro Electro” itp.
Każdy z tych pojazdów z pewnością robi niesamowite wrażenie, jednak „Retro Elektro” jest zdecydowanie najciekawszy. Choć z pozoru specjalnie się nie wyróżnia, pod maską kryje „zieloną tajemnicę”. Całą energię niezbędną do pracy zapewnia mu specjalny system elektryczny, zawierający bezszczotkowy silnik o minimalnych wymaganiach konserwacyjnych, co czyni go stuprocentowo ekologicznym.
W browarze powstaje tylko jedna marka piwa – Pilsner Pils. Produkowane jest ono z największą starannością, na podstawie europejskich standardów. Składa się z czterech składników: wysokiej jakości, czystej wody pochodzącej z Caledon Hills, drożdży, chmielu oraz słodu jęczmiennego.
Steam Whistle posiada nawet własne centrum recyklingu i aktywnie zachęca swoich klientów do oddawania butelek. Wykorzystywane tam zielone butelki zawierają 30 proc. więcej szkła niż tradycyjne - brązowe, dlatego mogą być dezynfekowane i używane ponownie aż do 45 razy. Dzięki rzetelnie zaprojektowanym procesom recyklingu tylko 5 proc. odpadów powstałych w fabryce trafia na wysypiska.
Te wszystkie elementy zebrane w całość tworzą całkiem przyjemny obraz przyszłości browarów. Na szczęście Steam Whistle stworzył dobry wzór i dziś nie jest już odosobniony w stosowaniu dobrych praktyk.
Karolina Łużniak
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.