W budżecie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest jeszcze 200 mln zl na dopłaty do kolektorów słonecznych.
Program polega na dopłatach w wysokości 45 proc. na montaż kolektorów słonecznych do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych.
Z analiz dokonanych przez NFOŚiGW wynika, iż inwestycja zwróci się najszybciej w przypadku zastąpienia kolektorami ogrzewania elektrycznego. Dla 3-osobowej rodziny zamieszkującej we własnym domu czas zwrotu wynosi 10 lat, a w przypadku uwzględnienia dotacji czas ten może skrócić się do 6 lat.
Najdłuższy czas zwrotu występuje w przypadku zastąpienia kolektorami ogrzewania gazem i węglem - jest to odpowiednio 26 i 36 lat, natomiast po otrzymaniu 45 proc. dotacji, czas ten skraca się do 13 i 20 lat.
Czytaj także:
Dopłaty do kolektorów słonecznych, zostało jeszcze 200 mln.
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.