Program "Słoneczne dachy" ma być odpowiednikiem programu "Mój prąd" skierowanym do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W pierwszej kolejności to mieszkańcy Wielkopolski mogą składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielolokalowych. Na pilotaż programu przeznaczono 100 mln złotych.
Pilotaż prowadzony jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który będzie przyznawał wnioskodawcom dofinansowania we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW przekazał 80 mln złotych, a pozostałe 20 mln stanowią środki własne poznańskiego funduszu. Nabór wniosków do programu ruszył 1 marca.
Na jakie wsparcie mogą liczyć beneficjenci?
WFOŚiGW udzielał będzie pożyczek, mogących pokryć aż 100% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w instalację fotowoltaiczną (w tym podatku VAT, jeśli beneficjent nie ma możliwości jego odliczenia). Będą to pożyczki długoterminowe, przyznawane na okres do 10 lat. Jeśli beneficjent jednocześnie wymieni źródło ciepła i przeprowadzi termomodernizacje budynku, pożyczkę będzie można częściowo umorzyć (10 lub 15% poniesionych kosztów). Kwota umorzenia dla jednego wnioskodawcy nie może przekroczyć 800 tys. złotych.
Przeczytaj także: Program „Mój prąd” - ruszył drugi nabór, uważajcie na błędy we wnioskach
Ważne! Dofinansowaniu nie podlega rozbudowa już istniejących instalacji. Natomiast w przypadku budynków, których modernizacja energetyczna nie została zakończona zanim złożono wniosek i nie otrzymały one dofinansowania z innych źródeł, uzyskanie wsparcia z programu jest możliwe.
Jakie wymogi muszą spełniać instalacje objęte dofinansowaniem?
Przeczytaj także: Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów
Podsumowując, "Słoneczne dachy" to odpowiednik programu „Mój prąd”, tyle że skierowany do mieszkańców budynków wielolokalowych. Docelowo ma on swoim zasięgiem objąć całą Polskę. Jak twierdzi NFOŚiGW, żywotność instalacji to około 25 lat, a inwestycja zwraca się już po siedmiu, w związku z czym inwestycja w fotowoltaikę jest jak najbardziej uzasadniona.
Więcej szczegółów na temat projektu znaleźć można na oficjalnej stronie WFOŚiGW w Poznaniu pod adresem:
Grafika:
![]() |
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.