Niestety, jak można było się spodziewać, nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca, pozbawiła prosumentów wszelkich nadziei na choćby wyrównanie rachunku za prąd pobrany i oddany do sieci. Szczególnie dotknęło to firmy, które korzystają z mikroinstalacji na własny użytek, a nadmiar wyprodukowanej energii oddają do sieci.
Nowelizacja ustawy wprowadziła szereg istotnych zmian, wśród których znajdziemy te pozytywne i negatywne. Do tych drugich należy zaliczyć rozliczenia różnicy pomiędzy energią pobraną i oddaną do sieci energii elektrycznej w danym półroczu, czyli net-metering. Wiadomo, że net-metering nie zawiera opłat dystrybucyjnych, a jedynie samą cenę prądu, dlatego „wyjście na zero” okazuje się niemożliwe. Nowelizacja ustawy zlikwidowała net-metering, nie proponując nic w zamian, co pozostawiło autokonsumpcyjne instalacje domowe bez jakiegokolwiek wsparcia.
Dla przedsiębiorców jedyna możliwość to sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej energii po średniej cenie sprzedaży za poprzedni kwartał. Z kolei przedsiębiorcy nastawieni na sprzedaż całości wyprodukowanej energii do sieci mogą liczyć na wsparcie aukcyjne.
Takie rozwiązanie sprawy stoi w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami rządu, dotyczącymi preferowania małych instalacji na własny użytek. Oprócz tego, według nowelizacji ustawy, dystrybutor prądu będzie musiał przez 15 lat odkupować energię od przedsiębiorstwa, wytwarzającego ją w swojej mikroinstalacji. Być może wprowadzona nowelizacja jest tylko dokumentem przejściowym, bo koliduje z regulacjami dotyczącymi OZE między Polską a Unią Europejską. Na ustawę o OZE z prawdziwego zdarzenia, gwarantującą prosumentom obiecane wsparcie, przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Dodatkowe informacje o zmianach w ustawie o OZE znajdziecie również w artykułach:
- Długookresowo Ministerstwo Energii wspiera rozwój OZE
- Jest ustawa. Ograniczy rozwój OZE
- O ustawie o OZE. Wykładnia z pierwszej ręki czy nowomowa?
- Co inwestorzy mają z uchwalonej ustawy o OZE
(ska)
źródło: gramwzielone.pl
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.