Efektywność energetyczna jest coraz częściej poruszanym tematem w kontekście budowy obiektów biurowych - wieżowców. W Wiedniu pierwszy taki budynek osiągnął właśnie standard budynku pasywnego.
To właśnie na dwudziestym piętrze tego wspaniałego biurowca z pięknym widokiem na najstarszą dzielnicę Wiednia Suzanne Theumer z Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt przekazała certyfikat budynku pasywnego inwestorom. Szklana fasada wieżowca pnie się w górę na wysokość prawie 80 metrów ponad brzegiem kanału Donaukanal. Nowy budynek jest miejscem pracy 900 pracowników austriackiego Raiffeisen-Holding i zapewnia doskonałą jakość powietrza przy minimalnym zużyciu energii.
„Nowy wieżowiec stanowi doskonałe potwierdzenia tego, że standard budownictwa pasywnego oraz piękna architektura doskonale do siebie pasują” mówił przy tej okazji Prof. Dr. Wolfgang Feist założyciel Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Szczegóły i detale instalacji w budynku zostały zaprezentowane ekspertom z całego świata, którzy uczestniczyli w Wiedniu w Międzynarodowej Akademii Budownictwa Pasywnego.
Budynek zrealizowany został zgodnie z zamierzeniami propagowanej przez Raiffeisen inicjatywy ochrony klimatu. Przedstawiciel inwestora Wolfgang Pundy, który odbierał certyfikat stwierdził: „Certyfikacja tego budynku dowodzi, że drogą jaką obraliśmy podczas projektowania i realizacji tej inwestycji była słuszna.”
Koncepcja energetyczna budynku budzi podziw. W obiekcie wykorzystano moduły fotowoltaiczne oraz zdecydowano się na użycie trigeneracji, czyli równoczesnego wytwarzania prądu, chłodu oraz ciepła w budynku. Chłodzenie budynku odbywa się też częściowo dzięki wykorzystaniu kanału Donaukanal.
Dla osiągnięcia standardu budynku pasywnego kluczowe było jednak radykalne podniesienie efektywności energetycznej fasady, połączeń i detali konstrukcyjnych, a także wszystkich urządzeń technicznych, w tym nawet automatów do kawy. Dzięki zastosowaniu optymalnego systemu zacienienia zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania oraz chłodzenia ograniczono o 80% w porównaniu ze standardowymi budynkami tego typu.
Po uroczystości przekazania certyfikatu wieżowca „RHW.2” zaproszeni eksperci zwiedzili kolejny ciekawy obiekt pasywny znajdujący się w północnej części Wiednia. Chodzi o budynek sądu rejonowego wraz z przylegającym do niego aresztem. Oddany niedawno do użytku kompleks budynków udowadnia po raz kolejny, że umiejętne projektowanie umożliwia połączenia najwyższej efektywności energetycznej i komfortu wraz z często bardzo szczególną i specyficzną funkcją jaka pełni budynek.
Wiedeń i jego okolice słynie nie tylko z wzorcowych budynków pasywnych, lecz również z ich ilości. Szczególnie interesującym przykładem jest osiedle mieszkaniowe „Eurogate”, które tworzy kompletną dzielnicę budynków pasywnych. To właśnie tu oddano pierwszy fragment osiedla, gdzie w 800 jednostkach mieszkaniowych już niebawem znajdzie swój dom ponad 7000 mieszkańców.
Dalszym wartym uwagi przykładem jest akademik w standardzie budynku pasywnego, zamieszkiwany przez około 15 000 studentów z całego świata. Podczas ich pobytu w Wiedniu mogą sami przekonać się co oznacza komfortowe, zrównoważone budownictwo.
Eksperci mieli możliwość zwiedzenia wzorcowych obiektów pasywnych w ramach kilkudniowej Akademii Budownictwa Pasywnego organizowanej przez International Passive House Association (iPHA) na Słowacji. iPHA jest międzynarodowym zrzeszeniem osób i instytucji działających na rzecz rozwoju budownictwa pasywnego. W jego skład wchodzą inwestorzy, architekci, naukowcy oraz producenci. Do stowarzyszenia może dołączyć każdy.
Przypomnijmy: certyfikacja budynku zgodnie z kryteriami Instytutu Budownictwa Pasywnego PHI służy zagwarantowaniu wysokiej jakości. Przyznanie rozpoznawanego i uznawanego na świcie symbolu PHI potwierdza, że budynek rzeczywiście spełnia wysokie standardy budownictwa pasywnego. Instytut Budownictwa Pasywnego (PHI) ma swoje przedstawicielstwo w Innsbrucku od 2010 roku.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.