Czy w przyszłości okna w mieszkaniu będą zapewniać prąd? To nie science fiction, ale być może rozwiązanie, które już niedługo zagości w naszych domach. Perowskity, bo tak nazywają się przezroczyste panele fotowoltaiczne, pozwalają produkować prąd i jednocześnie przepuszczać światło.
Sama, trudna do wymówienia nazwa, „perowskity” wywodzi się od minerału – perowskitu (tytanian wapnia), który, jak się okazało, ma znacznie lepsze właściwości do zastosowania w fotowoltaice niż obecnie używany krzem, czy nawet słynny grafen. Przełomowego odkrycia w tej materii dokonała Polka Olga Malinkiewicz, której prace pozwalają sądzić, że perowskitami będzie można pokryć każdy materiał, bez znaczącego wpływu na jego przejrzystość.
” |
Kiedy perowskity zostaną już wdrożone do produkcji, będą prawdopodobnie miały formę folii, którą będzie można naklejać na każdy materiał. |
Dlatego w każdym domu będzie można zamontować ją na oknach, ścianach, a być może nawet na ubraniach, co pozwoli na produkcję prądu przez cały czas i wszędzie, a co najważniejsze - za niewielkie pieniądze. Perowskity bowiem oparte są na cynie, która jest znacznie tańsza od dotychczas używanych materiałów.
O ogniwach perowskitowych pisaliśmy także w artykułach:
- "Rewolucja w OZE warta fortunę - perowskity"
- "Co dalej z perowskitową rewolucją w energetyce?"
Być może wdrożenie do masowej produkcji perowskitowej folii będzie milowym krokiem w produkcji energii ze słońca. Obecnie trwają prace nad rozwojem technologii. Zaprezentowano już np. elastyczny moduł perowskitowy, mogący zasilać smartfona, a konsorcjum Solliance stworzyło moduł o sprawności 10 proc., przy czym sprawność krzemowych ogniw fotowoltaicznych dodatkowo opartych na perowskitach wynosi już ok. 20 proc.
(ska)
źródła:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.