Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z Zachodniego Pomorza, Pomorza, Dolnego Śląska i Małopolski skorzystają z dofinansowania na wybudowanie prywatnej mikroelektrowni, pompy ciepła czy małej biogazowni, jakie oferuje im program PROSUMENT.
Wystarczy jednynie, że zgłoszą się do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Niektóre fundusze takie wsparcie zaoferują również inwestorom prywatnym.
” |
Dzisiaj NFOŚiGW uruchomił zapowiadaną drogę do pozyskania 100 proc. dofinansowania na prywatne mikroinstalacje, za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). |
Pierwsze umowy zawarto 16 września w Kołobrzegu, podczas I Międzynarodowego Forum Ekologicznego. Cztery fundusze wojewódzkie: ze Szczecina, Gdańska, Wrocławia oraz Krakowa zaoferują wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym ze swoich województw, pełne dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji. Łączna wartość podpisanych umów z WFOŚiGW to 63 mln zł.
Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, na konferencji prasowej odbywającej się przy okazji podpisania pierwszych umów podkreślił, że średni czas eksploatacji mikroinstalacji produkujących prąd to 25-30 lat, co przy sześcioletnim okresie spłaty np. średniej 3-kilowatowej instalacji fotowoltaicznej, generuje prywatnemu inwestorowi wieloletni zysk.
Prezes WFOŚiGW w Szczecinie – Jacek Chrzanowski – jako pierwszy ze wszystkich wojewódzkich funduszy podpisujących umowy z NFOŚiGW obiecał wsparcie dla prywatnych inwestorów na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zadeklarował także udogodnienia dla tychże klientów, tj. możliwość składania wniosków za pośrednictwem internetu.
Prezes Zarządu NFOŚiGW - Małgorzata Skucha zaakcentowała fakt, iż podpisując pierwsze umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Narodowy Fundusz uruchomił obiecaną wcześniej drugą ścieżkę finansowania mikroinstalacji OZE w ramach programu Prosument.
Łącząc oferowane preferencyjne dotacje i pożyczki klient, bez inwestowania zasobów własnych, od razu może produkować ciepło i prąd z możliwością sprzedaży nadwyżek energii do sieci.
Wsparciem publicznym objęte są zakupy i montaż 6 rodzajów instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła i energii elektrycznej na potrzeby istniejących lub budowanych budynków mieszkalnych.
Są to:
- panele fotowoltaiczne,
- małe wiatraki,
- pompy ciepła,
- kolektory słoneczne, piece na biomasę i układy mikrokogeneracyjne (w tym małe biogazownie).
Zależnie od rodzaju instalacji, klienci mogą liczyć na dotacje w wysokości od 20-40 proc. dofinansowania oraz pożyczki oprocentowane na 1 proc. w skali roku na pozostałe koszty kwalifikowane.
Dodatkowo w przyszłości klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach Prosumenta poprzez banki współpracujące z NFOŚiGW. Taka możliwość zostanie uruchomiona pod koniec bieżącego roku. Jednakże termin ten uzależniony jest od wdrożenia w życie ustawy „deregulacyjnej”, procedowanej obecnie przez Sejm RP.
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.