Ogniwa PV w przestrzeniach publicznych
Przewiń do artykułu
Menu

Coraz więcej urządzeń miejskich jest zasilanych energią słoneczną. Pojawiające się na ulicach fotowoltaiczne ławki, parkometry czy podświetlane billboardy to małe – ale ważne – kroki na drodze do zrównoważonej i przyjaznej środowisku przestrzeni miejskiej. Wiele małych, rozproszonych źródeł czystej energii wpływa na ograniczenie smogu, podnosi świadomość ekologiczną mieszkańców oraz sprawia, że w budżecie samorządów lub firm zostaje więcej pieniędzy.

Fotowoltaika staje się coraz bardziej obecna w codziennym życiu mieszkańców miast. Oprócz stale rosnącej liczby mikroinstalacji montowanych na naszych dachach, na ulicach można zauważyć ławki, parkometry czy billboardy zasilane małymi panelami słonecznymi. Coraz częściej fotowoltaika w tkance miejskiej używana jest także do zasilania np. sygnalizacji świetlnych, latarni ulicznych, automatycznych wypożyczalni rowerów, oświetlenia znaków drogowych czy przystanków autobusowych. Poniżej prezentujemy 5 startup'ów, które w ciekawy sposób wprowadzają fotowoltaike do miejskiego otoczenia.


1. ConnectTable

ConnecTables to solarne stacje ładujące w kształcie stołów. Obecnie coraz częściej instalowane są na kampusach uczelnianych w Stanach Zjednoczonych. Odrabiając prace domowe lub przygotowując się do kolokwium, studenci mogą podłączyć się do internetu, doładować swoje telefony komórkowe czy komputery, a jednocześnie integrować się z innymi uczniami. Stacje mają możliwość ładowania urządzeń przy pomocy gniazd USB i 120V (tradycyjnych gniazdek elektrycznych w USA).


2. SOLARIS

SOLARIS to osłona przeciwsłoneczna, która używa energii słonecznej, aby stworzyć w przestrzeni publicznej miejsca do pracy i wypoczynku. Zapewnia cień i dostarcza energię urządzeniom elektrycznym oraz pozwala na pracę lub naukę w plenerze, w miejscach takich, jak kawiarnie, parki czy plaże.


3. SUDI

Fotowoltaiczna osłona SUDI jest autonomiczną stacją mobilną we Francji, która dostarcza energii samochodom zasilanym akumulatorowo. To pierwsza stacja, która zbudowana jest z najcieńszych na świecie paneli słonecznych.


4. Solar Parking Canopies

„Dachy Solarne” to podwyższone konstrukcje podtrzymujące panele słoneczne i zapewniające cień. Instalacje te są z reguły montowane na parkingach lub innych utwardzonych terenach. Firmy w całej Kalifornii budują parkingi solarne, które nie dość, że zapewniają cień parkującym na nich samochodom, to w tym samym czasie generują energię odnawialną, dzięki czemu inwestujące w nie firmy oszczędzają tysiące dolarów na rachunkach za prąd.


5. Spotlight Solar

Te piękne, przypominające drzewa konstrukcje solarne stawiane są w dobrze widocznych miejscach i zasilają duże firmy lub domy sprawiając, że technologia wykorzystująca energię słoneczną staje się widoczna (i świetnie wygląda), wiedza o niej wzrasta, co prowadzi do tego, że więcej ludzi i firm decyduje się na to rozwiązanie.

Grafiki:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl