13 marca posłowie PO pod kierownictwem Tadeusz Arkita, zakończyli pracę nad projektem nowelizacji ustawy śmieciowej. Trwa zbieranie podpisów pod projektem. W ramach wprowadzonych zmian zadecydowano m.in., że od teraz za ściąganie należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odpowiedzialny będzie naczelnik urzędu skarbowego.
Projekt dotyczy najpilniejszych zmian w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, które są niezbędne, aby uniknąć rozbieżności w interpretacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Według posłów Platformy Obywatelskiej, uwzględnione zostały tam najczęściej zgłaszane problemy utrudniające stosowanie ustawy, zgłaszane zarówno przez gminy, jak i przedsiębiorców oraz właścicieli nieruchomości.
Pominięto natomiast zmiany wymagające pogłębionej analizy. Nad tymi – a przynajmniej częścią z nich – pracują specjalnie powołane w tym celu zespoły.
Część zmian ma charakter czyszczący i doprecyzowujący przepisy ustawy. Na przykład, w art. 2 doprecyzowano pojęcie właściciela nieruchomości. Wskazano dokładnie kto jest odpowiedzialny, gdy kilka podmiotów równocześnie spełnia definicję właściciela nieruchomości.
Uściślono także obowiązki gmin w kwestii corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi. Od teraz, analiza za poprzedni rok będzie sporządzana do 31 marca, a jej treść będzie udostępniona publicznie.
Sprecyzowane zostało pojęcie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Wskazano jednoznacznie, iż mają one charakter stacjonarny – co znaczy, że mobilne formy zbierania odpadów nie będą uznawane za wypełnienie obowiązku utworzenia PSZOK przez gminę.
Określony został także minimalny zakres odpadów komunalnych przyjmowanych przez takie punkty. Są to: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone, popiół z palenisk domowych oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne a także te, które mogą zostać dodatkowo określone w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Środowiska.
Obowiązkiem selektywnego zbierania objęto popiół z palenisk domowych tak, aby nie był mieszany z odpadami komunalnymi, gdyż powoduje to zanieczyszczenie pozostałych odpadów pozyskiwanych ze zmieszanych odpadów i trudności z eksploatacją instalacji do sortowania odpadów.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.