Amerykański Departament Rolnictwa wraz z gronem naukowców opracowuje nową technologię wytwarzania biopaliwa drugiej generacji. Umożliwi ona produkowanie go na skalę przemysłową, a rolnikom – na potrzeby własne.
Nowa metoda polega na gwałtownej, termicznej obróbce biomasy drzewnej, roślinnej lub innych materiałów bogatych w węgiel - w wysokiej temperaturze i bez dostępu tlenu. Umożliwia to wykorzystanie różnego rodzaju odpadów rolniczych (a także biogazu, bioolei itp.) oraz ich rafinację do benzyny.
Przełom polega na opracowaniu technologii umożliwiającej rozkład substratów bogatych w tlen, co dotychczas nie było możliwe. Naukowcy zastosowali odpowiednie katalizatory, które pozwalają odprowadzać tlen podczas pirolizy. Choć faktem jest, że dodatkowe katalizatory zwiększają koszt i stopień skomplikowania reakcji, jednak dzięki nim uzyskiwane paliwo jest lepiej dopasowane do istniejącej infrastruktury energetycznej. To o tyle ważne, że ma być ono wykorzystywane w transporcie jako substytut.
Zawartość energii w dębowym bio-oleju była o 33,3% wyższa niż w biopaliwach produkowanych konwencjonalnie. Okazał się on również o niemal 75% bardziej kaloryczny od benzyny.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.