Prawidłowo dobrana instalacja OZE nie może być przypadkowa. O powodzeniu inwestycji decydują przy tym nie tylko wysokie parametry techniczne, ale także ich zgodność z miejscem, gdzie system będzie zainstalowany. Szczególne znaczenie ma to w przypadku fotowoltaiki.
Inwestorzy często mają wątpliwości co do tego, czy panele fotowoltaiczne można kupić również zagranicą, czy też tylko na rynku polskim. Tymczasem możemy wszystkie elementy mikrosystemu kupić poza Polską, ale trzeba brać pod uwagę następujące względy:
• urządzenia muszą pracować prawidłowo w sieci elektroenergetycznej. Z tego względu należy, najlepiej z pomocą instalatora upewnić się, że szczególnie parametry pracy falownika będą odpowiednie;
• w przypadku inwerterów istnieje jeszcze jeden obowiązek - deklaracja zgodności, szczególnie z normą EN 61000-3-12. W przypadku zakupu urządzenia zagranicą, np. w Niemczech, na etapie przyłączenia operator systemu dystrybucyjnego (OSD) może zażądać przedłożenia przysięgłego tłumaczenia dokumentu na język polski. Koszt takiego tłumaczenia wpłynie na ogólny koszt inwestycji.
W przypadku jakichkowiek sporów ze sprzedawcą z terenu Europejskiego Obszaru Gospodarczego można się zwrócić o pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Kolejnym dylematem do rozstrzygnięcia jest ustalenie powierzchni, na której zostaną zainstalowane moduły pv. Warto przy tym pamiętać, że im większa sprawność ogniw fotowoltaicznych, tym mniej powierzchni potrzeba, ażeby uzyskać oczekiwaną moc.
Dla instalacji typu on-grid najbardziej dogodne będzie dobranie takiej mocy, która wygeneruje możliwie zbliżoną ilość energii do ilości energii zużywanej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zagospodarować całą dostępną powierzchnię dachu bądź działki pod moduły fotowoltaiczne. Należy jednak wtedy zgłosić się z wnioskiem do operatora sieci dystrybucyjnej, o wydanie warunków przyłączenia, czyli ustalenia maksymalnej mocy, jaką można dołączyć w danej lokalizacji.
Dla instalacji typu off-grid, moc zainstalowana musi wygenerować tyle energii w konkretnych przedziałach czasowych, aby w pełni pokryć potrzeby energetyczne tegoż systemu autonomicznego. W systemach off-grid dodatkowymi czynnikami, powiększającymi zapotrzebowanie na moc modułów, będą straty w konwersji energii w akumulatorach oraz poziom ich cyklicznego rozładowywania. Należy to uwzględnić w swoich kalkulacjach.
Wydajność modułów pv definiują następujące parametry:
• sprawność systemu
• reakcja na zacienienie
• praca w warunkach niskiego nasłonecznienia
• współczynniki temperaturowe określone na etapie technologicznym
Warto też pamiętać, że różnica pomiędzy sprawnością ogniwa a gotową baterią słoneczną wynosi na ogół około 1-3 proc. na korzyść ogniwa, co wynika z budowy paneli słonecznych. Powierzchnia gotowych baterii nie jest w całkowicie zapełniona ogniwami, stratę w sprawności generuje np. odstęp pomiędzy ogniwami a ramą, ewentualne połączenia oraz rama modułu.
” |
W przypadku instalowania mikroinstalacji należy korzystać z usług specjalisty. Prosument, niezależnie od poziomu jego wiedzy w zakresie OZE i systemów elektrycznych, nie może samodzielnie dokonywać żadnych istotnych modyfikacji instalacji elektrycznej. |
Do tego trzeba mieć potwierdzone uprawnienia, co reguluje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE.
Rejestr certyfikowanych instalatorów, wydanych certyfikatów i ich wtórników znajdziemy na stronie internetowej udt.gov.pl, gdzie znaleźć można wszystkie szczegółowe informacje na ten temat.
Istnieje także możliwość dokonywania zainstalowania mikroinstalacji przez osobę, która, jako elektryk uzyskała odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne. Przed podjęciem decyzji o wyborze wykonawcy warto skontaktować się z operatorem systemu dystrybycyjnego w celu potwierdzenia zgody na to, że instalacja będzie zbudowana.
Więcej konkretnych porad dla przyszłych prosumentów znaleźć można pod tym linkiem.
Ewa Grochowska
Przy pisaniu artykułu korzystałam z materiałów zawartych na stronie federacja-konsumentow.org.pl.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.