Innosilesia - nagrodzone innowacje
Przewiń do artykułu
Menu

W latach 2014-2020 środki unijne na rozwój przedsiębiorczości będą dystrybuowane na poziomie regionalnym w oparciu o nowe zasady i wymagania. Preferowane będą przedsięwzięcia, które wykorzystują nowoczesne technologie, charakteryzują się innowacyjnością, trwałością i potencjałem eksportowym.

 


Skuteczna polityka innowacyjna regionu to szansa na uzyskanie przywództwa rynkowego, a także zwiększenie konkurencyjności produktów i usług.


Na podstawie przeprowadzonych prac badawczo-analitycznych wskazano trzy główne inteligentne specjalizacje woj. śląskiego, do których zaliczają się: energetyka, medycyna oraz technologie informacyjne i telekomunikacyjne.


Specjalizacje te nie są tylko i wyłącznie technologicznym ujęciem rozwoju województwa. Ich istotnym atutem jest wieloaspektowe podejście, wykraczające poza branżowe ujęcie rozwoju i pozwalające nie tylko na rozwój produktów, usług, ale przede wszystkim potencjału wiedzy w odniesieniu do sektora biznesu, nauki oraz publicznego.


W Hotelu Arsenal Palace w Chorzowie odbyła się w ubiegłą środę regionalna konferencja połączona z galą wręczenia nagród Innosilesia.

 

 1100196


W ramach marki Innosilesia organizowane są dwa konkursy odbywające się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego: „Innowator Śląska” oraz „Współpraca sfery przedsiębiorstw i nauki” – dobre praktyki. W obu konkursach przyznawane są nagrody specjalne.


Godło Innosilesia przeznaczone jest dla przedsiębiorstw i instytucji sektora badawczo-rozwojowego za inicjatywy i działania na rzecz podniesienia innowacyjności i konkurencyjności województwa śląskiego.


„Innowator Śląska” to konkurs współorganizowany z Górnośląską Agencją Promocji Przedsiębiorczości SA. Skierowany jest do przedsiębiorstw oraz instytucji sektora badawczo-rozwojowego, które mogą poszczycić się sukcesami w opracowywaniu lub wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, produkcyjnych, usługowych, marketingowych czy organizacyjnych.


Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: mikro, mały i średni przedsiębiorca oraz instytucja sektora badawczo-rozwojowego.


Miło nam donieść, że w ramach kategorii małego przedsiębiorstwa wyróżnienie otrzymał Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum za budynek pasywny.


W grupie wyróżnionych znaleźli się również: Ekoinwentyka, Bruk i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.


Drugi konkurs „Współpraca sfery przedsiębiorstw i nauki – dobre praktyki” współorganizowany jest z Parkiem Naukowo-Technologicznym Technopark Gliwice. Jego celem jest promowanie wdrażania innowacyjnych rozwiązań dzięki wzajemnej współpracy przedsiębiorstw i jednostek naukowych w województwie śląskim oraz zachęcanie przedsiębiorstw i jednostek do wspólnego poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych.


Pod uwagę brana jest współpraca przedsiębiorstwa z instytucją badawczo-rozwojową przy powstawaniu innowacyjnego rozwiązania, udział w rynku (zasięg terytorialny sprzedaży) oraz działania marketingowe (promocja innowacyjnego rozwiązania).


Celem konferencji była promocja Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego oraz Programu Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego. W jego ramach określono osiem kluczowych obszarów technologicznych regionu, które stanowić będą trzon jego polityki innowacyjnej.


To istotne w kontekście nowej perspektywy unijnego programowania nastawionej na innowacje. To tu ulokowana zostanie spora część środków przeznaczonych na sferę badań, wdrożenie innowacji i rozwój przedsiębiorczości w regionie.


Grażyna Kurowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl