Geotermia w Uniejowie
Przewiń do artykułu
Menu

W Uniejowie powstanie geologiczno-biologiczna hybrydowa elektrociepłownia. Będzie ona produkować energię ze źródła geotermalnego wspomaganego kotłem biomasowym. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jedno z niewielu na świecie.

 

 

Inwestycja, której realizacji podejmie się firma Energotechnika, warta jest 20 mln zł, z czego 12 mln pokryją fundusze unijne. Pomysłodawca projektu - dr hab. inż. Władysław Kryłłowicz z Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej - zwrócił uwagę na niewielkie wykorzystanie wody termalnej w miesiącach letnich i zaproponował rozwiązanie polegające na wykorzystaniu Geotermii Uniejów do produkcji energii elektrycznej latem.

 

W tej chwili GU zaopatruje w ciepło niemal 2/3 budynków w mieście. Według ekspertów, inwestycja pokryje potrzeby urządzeń miejskiej ciepłowni oraz około 40-50 gospodarstw domowych. Problem zbyt niskiej temperatury wody termalnej (wynosi 69oC, podczas gdy do uruchomienia turbin parowych potrzeba 98oC) rozwiązany zostanie poprzez spalanie biomasy w specjalnie przystosowanym kotle.

 

Realizacja tego projektu umożliwi miejscowym rolnikom wzbogacenie się na uprawie roślin energetycznych itp. Według szacunków, zapotrzebowanie elektrociepłowni wyniesie ok. 5 mln ton biomasy na sezon grzewczy. Planuje się, że budowa zostanie zakończona w połowie 2015 roku, a koszt inwestycji zwróci się w ciągu niecałych 9 lat.

 

Czytaj więcej...  

 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl