Janez PotoÄnik, komisarz do spraw środowiska, swoją wypowiedź na FT Global Shale Energy Summit rozpoczął smutnym stwierdzeniem, że przyszłość łupków w Europie to w zasadzie znak zapytania.
Podczas całego swojego wystąpienia komisarz niejednokrotnie zgodził się ze stwierdzeniem, że konieczność obniżenia kosztów energii nie podlega wątpliwości, jednak poruszył także bardzo istotną kwestię samej logistyki wydobycia gazu łupkowego. Powołując się na szacunki EIA zauważył, że istnieje spore prawdopodobieństwo zatrzymania ruchu cen europejskich na poziomie wyższym niż w Stanach lub Chinach, a to dlatego, że koszty eksploatacji złóż w Europie mogą być po prostu dużo wyższe.
Zaznacza tym samym, że chociaż gaz łupkowy zmienia rynek energii w Stanach Zjednoczonych - przyczyniając się do zmniejszenia importu, a tym samym obniżenia cen gazu ziemnego, to póki co nie ma nawet pewności, czy owy spadek cen się utrzyma.
PotoÄnik porusza także kwestię środowiska: - Dlatego równie ważne jest, aby uniknąć nadmiernych presji na zasoby naturalne, takie jak ziemia i woda, bo i na nich opiera się w dużej mierze dobrobyt gospodarczy naszego społeczeństwa - mówił.
Na zakończenie swojego wystąpienia komisarz dodał, że gaz łupkowy w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii wypada faktycznie korzystniej, jednak nadal jest źródłem kopalnym, a celem Europy są źródła odnawialne. Tym samym cały proces wydobycia, jak i wykorzystania go wymaga dobrze przemyślanych, długoterminowych strategii, które powinny być nadal rozwijane.
(KŁ)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.