Fotowoltaika rozwijana jak dywan
Przewiń do artykułu
Menu

Brytyjska firma Renovagen postanowiła odnaleźć ogniwo łączące dywan z fotowoltaiką. Zadanie karkołomne, żeby nie rzec: bezsensowne. Tymczasem, misja zakończyła się sukcesem.

 

Założona w 2012 roku w miejscowości Milton Keynes spółka od samego początku miała za cel promocję i komercjalizację innowacyjnej metody montażu instalacji fotowoltaicznej (PV). Zadanie tym bardziej ambitne, mając na względzie wyspiarski klimat.

 

Na czym polega pomysł? Wynalazek Renovagen to off-gridowa instalacja, której rozłożenie trwa dosłownie chwilę – tak jak ma to miejsce w przypadku salonowego dywanu. Można więc powiedzieć, że konstruktorom udało się doskonale „rozwinąć” ideę prosumeryzmu.

 

Urządzeniu nadano nazwę Roll-Array (gra słów z angielskiego „roll” – rolka oraz „solar-array” – panele słoneczne). John Hingley i jego zespół reklamują swoją fotowoltaiczną rolkę jako elastyczny, łatwy w transporcie microgrid o dużej mocy, posiadający zdolność wniesienia alternatywnych źródeł energii do miejsc, gdzie wcześniej nie było to możliwe.

 

Rollarray-Renovagen-1020x610

fot. inhabitat.com

 

Do rozwinięcia tegoż dywanu Higley poleca pojazd z napędem na wszystkie koła. Po przymocowaniu końca rolki do tyłu samochodu, elastyczne panele zostają wyciągnięte ze szpuli i tworzą nowe pokrycie gruntu w ciągu kilku minut. Według informacji na stronie internetowej firmy, panele będą w stanie osiągnąć moc do 100kWp. To nawet 10 razy więcej energii niż w przypadku innych przenośnych paneli słonecznych dostępnych na rynku.

 

Według Renovagen, standardowy proces instalacji „sztywnych” farm słonecznych o zbliżonej mocy zabiera 22 roboczogodziny. Cienkie, elastyczne arkusze można rozwałkować już w 2 minuty. 5 minut później dywan fotowoltaiczny jest gotowy do wytwarzania energii elektrycznej. Po rozprowadzeniu na ziemi, panele można przykręcić lub postawić. Są w stanie znieść porywy wiatru o prędkości powyżej 130km/h. Baterie i falowniki zostały przymocowane do podstawy paneli.

 

Te pomysłowe rozwiązanie jest idealne dla dużych obszarów o płaskim terenie. Na takich często powstają bazy wojskowe, co tłumaczy duże zainteresowanie tychże służb Roll-Arrayem. Urządzenie mogłoby potencjalnie służyć do wsparcia energetycznego rejonów dotkniętych klęskami żywiołowymi.

 

– To jak microgrid w pudełku. Posiada w środku wszystkie elementy niezbędne do jego uruchomienia, aby mógł pracować 24 godziny na dobę – mówi John Hingley, prezes firmy Renovagen, w rozmowie z The Guardian.

 

Poniżej film prezentujący możliwości fotowoltaicznego dywanu.

 

 

Oprac. DM

 

Źródło: inhabitat.com

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl