Fotowoltaika na Krymie zagrożona?
Przewiń do artykułu
Menu

W związku z sytuacją na Krymie istnieje prawdopodobieństwo, że zagraniczni inwestorzy, którzy stworzyli tam ogromne farmy słoneczne, stracą prawo do wsparcia, które otrzymywali w ramach ukraińskiego systemu taryf gwarantowanych.

 


Właściciel farmy fotowoltaicznej o mocy blisko 200 MW, austryjacki deweloper Activ Solar, póki co odmówił komentarza w sprawie przyszłości swojej inwestycji na Krymie. Jednocześnie zapewnił, że monitoruje tamtejszą sytuację i zamierza podjąć kroki w celu ograniczenia ryzyka. Cytowany przez PV Tech przedstawiciel Activ Solar dodał, że jego firma jest przekonana co do fundamentów swojego biznesu na Ukrainie i potencjału fotowoltaiki w tym kraju. 


Francisco Queiros z portugalskiej firmy Martifera, również działającej na ukraińskim rynku PV, powiedział, że tak długo jak Ukraina uznaje Krym za swoje terytorium, operatorzy działających tam farm fotowoltaicznych powinni otrzymywać taryfy gwarantowane w ramach ukraińskiego systemu wsparcia.


Taryfy za produkcję energii z PV na Ukrainie należą do najwyższych na świecie i wynoszą ponad 0,3 euro/kWh. 


Queiros dodał, że jak do tej pory farmy fotowoltaiczne na Ukrainie działają bez przerw i nie ma informacji, jakoby nowe projekty miały zostać wstrzymane, jednak ostatnie wydarzenia znacząco pogorszyły klimat do inwestycji w ukraińskim sektorze PV. 

 

Czytaj wiecej...



 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl