W ciągu ostatniego roku rozwój technologii fotowoltaicznych nabrał ogromnego tempa. Powstało zadziwiająco wiele różnych typów ogniw słonecznych, bijących rekordy wydajności.
Globalny rekord wydajności na poziomie 44,7% ustanowiło ogniwo czterozłączowe stworzone przez badaczy z Instytutu Fraunhofera w Niemczech, na drugim miejscu znalazło się ogniwo trójzłączowe firmy Sharp, z wynikiem 44,4% . W zakresie ogniw dwuzłączowych rekordzistami są natomiast badacze z Zakładu Energetyki Narodowego Laboratorium Energetyki Odnawialnej (NREL) ze Stanów Zjednoczonych (31,1%).
Wśród ogniw fotowoltaicznych dostępnych komercyjnie rekordy są znacznie niższe, czego powodem są m.in. różne ograniczenia technologiczne oraz czynniki uniemożliwiające przeniesienie prototypów wykonanych w warunkach laboratoryjnych do skali przemysłowej.
W tej dziedzinie liderem jest firma First Solar, produkująca ogniwa o wydajności blisko 20%. Zaraz za nią stoi Solar Holdings, produkująca dotychczas panele o wydajności 18,3%. Chodzą jednak słuchy, że jest bliska poprawienia tego wyniku do ponad 20%.
Obecnie naukowcy pracują nad wieloma różnymi technologiami, z którymi wiązane są spore nadzieje. Warto śledzić dalsze doniesienie na temat kropek kwantowych, perowskitów oraz światłoczułych barwników wykorzystywanych w ogniwach fotowoltaicznych.
KŁ
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.