Rosja posiada jedną z najbardziej energochłonnych gospodarek na świecie, a przy tym wciąż wlecze się w ogonie państw wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jak jednak informuje portal www.oze.pl, sytuacja w tym ogromnym kraju bardzo szybko zmienia się na lepsze.
Nowa strategia energetyczna Rosji do 2030 roku zawiera perspektywy racjonalnego wzrostu wykorzystania różnych form zielonej energii do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, jak również zwiększenie wykorzystania paliw alternatywnych w sferze transportu i energetyki.
Pomimo ogromnych możliwości w energetyce odnawialnej, Rosja wykorzystywała w największym stopniu tylko wodę. Elektrownie wodne na potężnych syberyjskich rzekach produkują 16 proc. prądu potrzebnego krajowi. Są jednak stare, mają zużyte wyposażenie wymagające pilnej wymiany i unowocześnienia.
W pobliżu Biełgorodu (płd.-zach. Rosja, w pobliżu granicy z Ukrainą), w miejscowości Prohorowka powstanie pierwszy zakład energetyczny wytwarzania energii z biogazu. Według danych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), instalacja będzie przerabiała odpady z buraków cukrowych. Wydajność nowego zakładu ma wynieść 2,4 MW.
Więcej czytaj:
Rosja: coraz więcej OZE
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.