Energia z kryształowej kuli
Przewiń do artykułu
Menu

Dziennikarze portalu Reo.pl dotarli do pracowników firmy Rawlemon, odpowiedzialnych za skonstruowanie kryształowej kuli. Niestety, nie przepowiada ona przyszłości tak, jak jej baśniowy pierwowzór. Ma za to inną zaletę – wytwarza prąd.


Kryształowa kula została napełniona wodą i skupia promieniowanie słoneczne, które skierowane jest z całą swoją mocą na mały panel fotowoltaiczny. Trzeba przyznać, że pomysł jest efektowny. A jak z jego efektywnością?

 

O wiele wydajniejsza

Zasada działania sferycznej kuli firmy Rawlemon jest dość prosta. Zadziwia natomiast wydajność urządzenia. Jest bowiem o 35 proc. większa niż w przypadku identycznego panelu bez koncentratora słonecznego.

 


 fot. Rawlemon


Biorąc pod uwagę, że branża fotowoltaiczna stawia kwestię zwiększenia efektywności jako największe wyzwanie dla technologii, wynalazek ten może zwrócić na siebie uwagę konsumentów.

 

 

 

Kula sprawdza się też przy świetle rozproszonym. Przy umiarkowanym nasłonecznieniu wciąż radzi sobie lepiej niż zwykłe panele. Potwierdzili to niezależni eksperci z niemieckiego ZentrumfürSonnenenergieundWasserstoffForschung.

 

Nie może zatem dziwić huczna zapowiedź twórców o szykowanej przez nich solarnej rewolucji. Swoje prace z detalami opisują na blogu.Można na nim dokonać zamówieniapre-orderowego zarówno dużej kuli Beta.ray, jak i mini-kuli Beta.ey, która załatwia problem ładowania urządzeń elektronicznych codziennego użytku.

 

Hit stron crowdfundingowych

Środki niezbędne do rozwoju projektu Rawlemon zebrało dzięki crowdfundingowi, czyli formie finansowania przez społeczność, która została zorganizowana wokół tego projektu. Licznik zakończonej w marcu akcji pokazał ponad 230 tys. dolarów, choć architekt projektu – AndreBroessel – celował w „jedyne” 120 tys. W zrzutce partycypuje ponad 1300 osób. To kolejny dowód sporego zainteresowania potencjalnych odbiorców tą technologią.


Eksperci z Rawlemon zapytani o szanse ich wynalazku na komercyjny sukces w Polsce, odpowiedzieli entuzjastycznie.- Nasze urządzenia solarne są zaprojektowane tak, aby można było ich używać w każdej części świata, w ciepłym i zimnym klimacie, urządzenie śledzi bowiem słońce w każdej lokalizacji.


Oprac. Dawid Marklowski


Źródła:
•    indiegogo.com
•    reo.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl