Energia odnawialna a budownictwo zrównoważone
Przewiń do artykułu
Menu

Budownictwo zrównoważone zyskuje na popularności. Nic dziwnego, oferuje ono bowiem nie tylko komfort życia, ale także możliwość dbania o środowisko.

 

 

Jak podaje Eurostat, w 2011 roku na jednego Polaka przypadało 315 kg odpadów municypalnych. Jedynie 11 proc. odpadów objęto recyklingiem, 17 proc. przeznaczono na kompost. Niemal trzy czwarte śmieci trafiło na wysypiska. To nie najlepszy wynik na tle innych państwo Unii Europejskiej.

 

Unia Europejska wymaga od nas także zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do 2020 roku powinniśmy osiągnąć 15 proc. udział energii odnawialnej w całej produkowanej energii. Do 2011 roku udało nam się osiągnąć 10,4 proc.

 

Technologie pomagają podnosić świadomość ekologiczną mieszkańców nowoczesnych osiedli. Do dyspozycji oddawane są odpowiednie narzędzia do segregacji śmieci, a także kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

 

Upowszechnienie technologii wykorzystujących OZE to jednak wciąż proces powolny. Jak mówi Juliusz Zach z Mostostal S.A., o wyborze danego rozwiązania decyduje pozytywny efekt osiągany przy dłuższym okresie użytkowania.

 

Dzięki wieloletnim badaniom naukowcy opracowali metody pozwalające na ocenę oddziaływania danego obiektu na środowisko naturalne. Efektem tych prac są standardy takie, jak japoński system oceny efektywności środowiskowej budynków CASBEE.

 

BEE określa stosunek jakości oraz komfortu budynku do jego negatywnego wpływu na środowisko. Wartość równa 1,0 wskaźnika BEE cechuje budynek spełniający obowiązujące wymagania techniczne. Lepsza charakterystyka środowiskowa daje ocenę powyżej tej wartości.

 

Istotnym elementem budownictwa zrównoważonego jest odpowiednie dostosowanie instalacji do najpełniejszego wykorzystania energii naturalnej, przy jednoczesnej redukcji nakładu energetycznego urządzeń mechanicznych.

 

Możliwości jest mnóstwo. Wykorzystanie systemów, spełniających najnowsze wymogi izolacyjności akustycznej i termicznej, pozwala na zapewnienie mieszkańcom ciepłych i cichych warunków życia.

 

Dzięki kolektorom słonecznym możemy zastąpić energię z konwencjonalnych źródeł zieloną alternatywą. Wentylacja hybrydowa, wykorzystująca w maksymalnym stopniu naturalną wentylację, daje znaczne oszczędności w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Inwestycje m.in. w te technologie przyspieszą rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce.

 

Czytaj więcej...

SO

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl