Dziesięciobój solarny [Solar Decathlon] to organizowany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych program-konkurs, w którym uczestniczą studenckie drużyny z całego świata. Celem jest zaprojektowanie, budowa i użytkowanie domu zasilanego ze słońca.
Projektowane przez drużyny żaków z USA, Czech i kilku innych krajów (Polski w tym gronie nie ma) domy powinny być jak najbliższe ideału, a więc mieć atrakcyjną bryłę, być energooszczędne i w zgodzie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Do tego cechować się przystępną ceną.
Cele bardzo trudne do pogodzenia. Czy studenci będą w stanie je osiągnąć?
Od dwóch lat zespoły pracowały nad domami zasilanymi energią solarną, które są samowystarczalne energetycznie, a więc zużywają tyle samo energii, ile wytwarzają.
10 zadań konkursowych, z którymi drużyny będą musiały się zmierzyć, otwartych zostanie się w październiku, w Irvine, w stanie Kalifornia. Do tego czasu, wszystkie domy biorące udział w programie zostaną wzniesione w miejscu zmagań konkursowych, czyli w Orange County Great Park.
Każdy z domów zostanie oceniony wedle następujących kryteriów:
- rozwiązania architektoniczne
- potencjał rynkowy
- rozwiązania inżynieryjne
- rozwiązania komunikacyjne
- przystępność cenowa
- komfort użytkowania
- zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową
- wykorzystanie urządzeń AGD
- rozrywka w domu
- ogólny bilans energetyczny
Zanim każdy z domów zostanie przetestowany w ramach programu, poznajmy niektórych uczestników oraz proponowane przez nich rozwiązania.
(ps)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.