26 lat temu jedno z największych wyzwań dla ludzkości – kurczenie się warstwy ozonowej, chroniącej życie na ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym – doprowadziło do zawarcia porozumienia, które jest prawdopodobnie najlepszym przykładem globalnej współpracy na rzecz środowiska.
Mowa o Protokole Montrealskim nt. Substancji Zubożających Warstwę Ozonową, podpisanym 16 września 1987 roku.
Przy światowym obniżeniu ilości zużycia gazów zubożających warstwę ozonową o 98 proc. w produkcji przemysłowej i rolniczej, warstwa ozonowa jest teraz na dobrej drodze do odnowienia się w ciągu kolejnych pięciu dekad.
Zdołano już zapobiec milionom przypadków raka skóry i zaćmy, jak również szkodliwym efektom promieniowania ultrafioletowego na środowisko. Protokół przyczynił się do wprowadzenia licznych innowacyjnych rozwiązań w przemyśle chemicznym i produkcyjnym, co zaowocowało bardziej energooszczędnymi i przyjaznymi środowisku systemami chłodzącymi.
W dniu rocznicy podpisania Protokołu Montrealskiego – 16 września - Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło coroczne święto pod nazwą Międzynarodowego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej.
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.