Po przyjrzeniu się źródłom finansowym uruchamianych przez RPO WSl czy PARP tym razem pod lupę bierzemy programowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podobnie jak we wcześniejszych przeglądach, pod uwagę bierzemy te działania, które są dedykowane przedsiębiorcom.
Dla przypomnienia, działania w ramach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przybliżamy w TYM ARTYKULE. Programowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego opisujemy TUTAJ.
Poniżej przedstawiamy informacje o:
1. BOCIAN – Rozproszone, odnawialne źródła energii
2.Poprawa efektywności energetycznej – inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP)
Planergia Sp. z o. o. to zespół doświadczonych ekspertów, którzy z łatwością wyjdą naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom klientów wobec potrzeby pozyskania zewnętrznych środków finansowych, w tym szczególnie dofinansowań unijnych.
Planergia Sp. z o.o.
ul. Ligocka 103 bud. 6, 40-568 Katowice
tel.: 32 727 51 91, kom.: 732 888 349, 531 446 916
e-mail: biuro@planergia.pl
Jesteśmy do Państwa dyspozycji!
Pod adresem www.dotacje.planergia.pl znajduje się formularz kontaktowy, który przyspieszy proces kontaktu z naszym konsultantem.
Ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Rodzaje przedsięwzięć:
1. Budowa, rozbudowa lub przebudowa instalacji odnawialnych źródeł energii o mocach mieszczących się w określonych przedziałach. Szczegółowe informacje w regulaminie programu zamieszczonym na stronie www.nfosigw.gov.pl oraz u naszych konsultantów.
2. W ramach programu mogą być realizowane instalacje hybrydowe, przy czym moc każdego rodzaju przedsięwzięcia musi spełnić warunki określone w pkt. 1. W ramach programu mogą być dodatkowo wspierane systemy magazynowania energii towarzyszące inwestycjom OZE o mocach nie większych niż 10-krotność mocy zainstalowanej dla każdego ze źródeł OZE, w szczególności magazyny ciepła oraz magazyny energii elektrycznej.
Dofinansowanie w formie pożyczki do 85 proc. kosztów kwalifikowanych.
Wnioski można składać w dniach od 15 lutego do 20 maja 2016 r.
Celem programu jest ograniczenie zużycia energii w wyniku realizacji inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i zastosowania odnawialnych źródeł energii w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. W rezultacie realizacji programu nastąpi zmniejszenie emisji CO2
W ramach programu do dofinansowania kwalifikują się następujące przedsięwzięcia:
1. Inwestycje LEME - przedsięwzięcia obejmujące realizację działań inwestycyjnych w zakresie:
a. poprawy efektywności energetycznej i/lub zastosowania odnawialnych źródeł energii,
b. termomodernizacji budynku/ów i/lub zastosowania odnawialnych źródeł energii, realizowane poprzez zakup materiałów/urządzeń/technologii zamieszczonych na Liście LEME
[Dotyczy przedsięwzięć, których finansowanie w formie kredytu z dotacją nie przekracza 250 000 euro.]
2. Inwestycje Wspomagane - przedsięwzięcia obejmujące realizację działań inwestycyjnych, które nie kwalifikują się jako Inwestycje LEME, w zakresie:
a. poprawy efektywności energetycznej i/lub odnawialnych źródeł energii w wyniku których zostanie osiągnięte min. 20 proc. oszczędności energii,
b. termomodernizacji budynku/ów i/lub odnawialnych źródeł energii w wyniku których zostanie osiągnięte minimum 30 proc. oszczędności energii.
[Dotyczy przedsięwzięć, których finansowanie w formie kredytu z dotacją nie przekroczy 1 000 000 euro.]
Forma dofinansowania: kredyt z dotacją.
Dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych realizowane będą za pośrednictwem banku na podstawie umowy o współpracę zawartej z NFOŚiGW. Wysokość kredytu z dotacją wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych Przedsięwzięcia.
Intensywność dofinansowania:
1. Dotacja w wysokości:
a. 10 proc. kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć obejmujących realizację działań inwestycyjnych w zakresie poprawy efektywności energetycznej,
b. 10 proc. kapitału kredytu bankowego, wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć obejmujących realizację działań inwestycyjnych w zakresie termomodernizacji budynku/ów,
c. 15 proc. kapitału kredytu bankowego, wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć wymienionych w lit. a) lub b), w przypadku, gdy inwestycja została poprzedzona audytem energetycznym. Zakres rzeczowy zrealizowanego przedsięwzięcia musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego,
d. dodatkowo do 15 proc. kapitału kredytu bankowego na pokrycie poniesionych kosztów wdrożenia systemu zarządzania energią (SZE), jednak nie więcej niż 10 000 złotych, jeśli w ramach zrealizowanego przedsięwzięcia beneficjent wdroży SZE według zasad określonych przez NFOŚiGW;
2. Przy ustalaniu wysokości dotacji uwzględnia się przepisy dotyczące dopuszczalności pomocy publicznej.
Nabór wniosków o dotacje NFOŚiGW wraz z wnioskami o kredyt prowadzony jest w trybie ciągłym. Wnioski składane są w bankach, które zawarły umowę o współpracy z NFOŚiGW:
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.