Kwadrans potrzebowali uczniowie Technikum Architektoniczno-Budowlanego w Sosnowcu na postawienie murów pokazowego domu o wymiarach 4 na 4 metry z Ecolitu. Co to takiego ten Ecolit? To odpowiednio wyprofilowane klocki ze styropianu. Tak, klocki, bo swoim wyglądem przypominają znane wszystkim z dzieciństwa klocki Lego.
Do powstania całego domu potrzeba było już trochę więcej czasu, ale i tak to, co mogli obserwować mieszkańcy miasta, wzbudzało z jednej strony zdziwienie (dom ze styropianu?), z drugiej podziw (patrz pan, teraz postawią panu dom w pięć dni).
Budowa tego domu była jednym z elementów zapoczątkowanego w lutym tego roku, a przewidzianego na dwa lata, międzynarodowego projektu ekologicznego: „Podnoszenie świadomości związanej z proekologicznymi zachowaniami mieszkańców w gospodarce odpadami - ECOWAS".
Na proekologiczną imprezę „Zielony Sosnowiec” licznie przybyli uczniowie i mieszkańcy miasta.
Realizuje go gmina Sosnowiec, przy wsparciu sosnowieckiej Wyższej Szkoły Humanitas, wraz z miastami partnerskimi Abegondo (Hiszpania - koordynator działań), Lublin, Travestetolo (Włochy), Molndal (Szwecja) i Hasselt (Belgia). Finansowe wsparcie projekt otrzymał ze środków Komisji Europejskiej (Program Europa dla Obywateli).
Projekt ten ma na celu dostarczenie mieszkańcom jak najwięcej informacji o tym, jak prawidłowo segregować odpady i zmniejszać ilości produkowanych śmieci. Ma również ich zmotywować, by zachowywali się proekologicznie. Domy pasywne i energooszczędne bez wątpienia wpisują się w te zachowania.
W ramach sosnowieckiego etapu pod koniec września odbyło się m.in. seminarium poświęcone metodom docierania z proekologicznymi działaniami do mieszkańców. W jego trakcie uczestniczące w tym projekcie miasta wymieniły się doświadczeniami związanymi z komunikacja społeczną w zakresie zarządzania gospodarką odpadami.
Kierownictwo firmy Eco Pass House. Od lewej: Aleksander Jaworski – współwłaściciel, Marek Żak – dyrektor generalny polskiego oddziału, Staffan Hvidberg – przedstawiciel szwedzkiej centrali, Ake Blomqvist – współwłaściciel.
Z kolei pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Humanitas oraz praktycy, na co dzień zajmujący się gospodarką komunalną, mówili o tym, jak stworzyć wizerunek proekologicznej gminy wśród jej mieszkańców, jak się z nimi kontaktować, by osiągnąć ten cel, a także jakie przełożenie takie działania mają na postawy społeczne wobec ochrony środowiska.
Na Placu Stulecia w Sosnowcu, w samym centrum miasta, odbyła się proekologiczna impreza: „Zielony Sosnowiec”.
Obok konkursów dla uczniów sosnowieckich szkół, pokazów prawidłowej segregacji odpadów, warsztatów tworzenia biżuterii i innych dekoracyjnych przedmiotów z materiałów pochodzących z recyclingu, mieszkańcy miasta mieli możliwość m.in. uzyskania dodatkowych informacji związanych z wdrażaniem ustawy śmieciowej w gminie.
W ramach tej akcji uczniowie sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych wzięli także udział w finale ekologicznego turnieju wiedzy.
Gdy na Placu Stulecia trwała rywalizacja między szkołami, tuż obok, na chodniku, obok stoiska gdzie pokazywano jak np. z butelki zrobić oryginalny wazon, przygotowywano się do postawienia domu ze styropianowych dużych klocków. Wśród krzątających się osób byli uczniowie sosnowieckiego technikum Architektoniczno-Budowlanego.
10 minuta budowy "styropianowego domu"
- To nie przypadek, że to właśnie oni, pod okiem fachowców, będą stawiać ten dom. Z jednej strony chcemy pokazać, że budowanie domu w naszym systemie nie jest skomplikowane i przypomina trochę zabawę z klockami Lego, z drugiej zaś strony jest to promocja szkoły, którą objęliśmy patronatem – mówi Marek Żak, dyrektor generalny Eco Pass House Oddział Polska, szwedzkiej firmy budującej domy w technologii pasywnej i energooszczędnej.
Pierwszy taki pokaz odbył się rok temu podczas Targów Budownictwa w Bielsku- Białej. Wzbudził on wtedy duże zainteresowanie i spowodował, że tą technologią zainteresowało się wiele firm, które podobnie jak Eco Pass House budują domy energooszczędne i pasywne.
Ta sosnowiecka prezentacja była druga. Budowanie domu ze styropianowych klocków wywoływało zarówno uśmiech, jak i zdziwienie. W tym można mieszkać? Nie zawali się jak domek z kart? Nie będzie w nim za ciepło, albo za zimno?
- To jest sprawdzona technologia i to w niemal ekstremalnych warunkach – mówi Aleksander Jaworski, współwłaściciel Eco Pass House AB. – Mamy już bardzo wiele realizacji w Szwecji, gdzie znajduje się główna siedziba firmy. Szwedzi to bardzo wymagający klienci. Okazuje się, że jesteśmy w stanie sprostać ich oczekiwaniom co do ekologicznego i taniego w eksploatacji domu – dodaje.
Ściany stoją. Jeszcze tylko odpowiednie dopasowanie klocków i będzie można położyć dach.
Niebawem i polscy inwestorzy będą mogli się przekonać o ich zaletach. Coraz więcej osób kieruje zapytania o możliwość budowy domów w tym szwedzkim systemie. Jest duże prawdopodobieństwo, że pierwsze duże osiedle z 49 domami wybudowanymi ze styropianowych klocków, powstanie właśnie w Sosnowcu.
Prowadzone są także rozmowy w sprawie wybudowania miejskiego hospicjum w tej technologii.
- Patronat szkoły i stworzenie w niej klasy, w której uczniowie będą poznawali nasz system budowania domów pasywnych i energooszczędnych, to inwestycja w przyszłość. Od budowania domów o niskim zużyciu energii nie ma odwrotu – kończy Marek Żak.
Wincenty Bryński
Więcej o szwedzkiej technologii budowy domów pasywnych i energooszczędnych.
Na konferencji poświęconej domom pasywnym i technologiom ich budowania, zorganizowanej w Sosnowcu, pytamy Aleksandra Jaworskiego, współwłaściciela Eco Pass House AB o to, czy budowanie ze styropianu jest metodą ekologiczną i bezpieczną tak dla ludzi, jak i środowiska? Oto jego opinia:
- Materiał, z którego produkujemy nasze elementy konstrukcyjne, to przyjazny dla środowiska, lekki styropian, zawierający 98 proc. powietrza, który skutecznie chroni budynki przed zimnem, wilgocią i pleśnią.
W ciągu zaledwie kilku miesięcy w zimie nasz styropian pozwala zaoszczędzić energię równą tej, która zużywana jest do jego produkcji. To również chroni środowisko naturalne.
Styropian ten ponadto można odzyskiwać jako materiał, a także spalać. Skutki dla środowiska są zaś takie, jak ze spalaniem drewna.
Materiał ten ma wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty w Szwecji, które są wymagane, ażeby produkt budowlany został wprowadzony do obrotu. Przeprowadzone badania nad tym styropianem wskazują także, iż jest on bezpieczny dla człowieka. W Polsce również posiadamy certyfikaty bezpieczeństwa na nasze elementy.
Dodam jeszcze, iż w krajach skandynawskich nie jest możliwe, ażeby materiał, który nie jest bezpieczny dla środowiska naturalnego i człowieka, był dopuszczony do użytkowania w budownictwie. O ile wiem, w Polsce także masowo stosuje się styropian do ocieplania budynków, i to od lat.
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.