Za jakość powietrza w Bielsku-Białej odpowiedzialny jest w dużej mierze przemysł (38 proc.), transport (22 proc.) oraz budynki mieszkalne (26 proc.). Od 2007 roku w mieście konsekwentnie realizowany jest kompleksowy program ochrony powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
Podstawą programu jest powszechna wymiana starych, niskowydajnych i nieekologicznych kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła, gdyż ten rodzaj zanieczyszczeń jest najniebezpieczniejszy dla zdrowia i życia. Szkodliwe pyły i gazy koncentrują się nisko nad ziemią i są wdychane przez mieszkańców.
Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wybór nowego urządzenia grzewczego z listy urządzeń sprawdzonych pod względem parametrów ekologicznych oraz oddanie starego kotła węglowego na złom.
Program pozwolił zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery o 9200 ton rocznie. Licząc efekt uzyskany w ciągu całych 7 lat realizacji programu dotacyjnego w Bielsku-Białej udało się uniknąć emisji blisko 45 tys. ton zanieczyszczeń. Łącznie w latach 2007-2013 dotacje na podjęte przez siebie inwestycje chroniące atmosferę otrzymało 2350 mieszkańców (1500 nowych ekologicznych kotłowni oraz 850 instalacji solarnych), a wartość inwestycji wyniosła około 27 mln zł.
To nie wszystko. Większość budynków należących do miasta podlega monitorowaniu zużycia energii. W obiektach publicznych i komunalnych coraz szerzej stosowane są odnawialne źródła energii. Od 2007 roku wykonano 8 instalacji solarnych, instalując prawie 1000 m2 powierzchni kolektorów słonecznych, wykonano kilka dużych instalacji wykorzystujących pompy ciepła i biogaz, które łącznie produkują około 13 mln kWh czystej energii.
Aż 1/3 budynków publicznych przeszła pełną termomodernizację, a połowa częściową. Ze 165 budynków do termomodernizacji pozostało zaledwie 18. Przekłada się to na wysokie oszczędności w zakresie zapotrzebowania na ciepło. Szczególnie widoczne jest to w przypadku budynków edukacyjnych. Od 1995 roku (312 kWh/m2/rok) zanotowano spadek zapotrzebowania do 2012 roku (143 kWh/m2/rok) o prawie 170 kWh/ m2/rok.
W zakresie ograniczenia emisji z komunikacji miejskiej, w latach 2007-2013 wymieniono blisko 40 proc. autobusów miejskich na autobusy ekologiczne, spełniające najnowsze normy europejskie ochrony powietrza, unikając emisji prawie 100 ton niebezpiecznych gazów spalinowych rocznie.
Zobacz szczegóły dobrych praktyk stosownych w Bielsku- Białej
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.