Czy spalanie biomasy jest neutralne w kontekście CO2
Przewiń do artykułu
Menu

Spalając biomasę przyczyniamy się do redukcji  dwutlenku węgla. Jednak towarzysząca emisja CO2 ma duże znaczenie w kontekście rozpatrywania efektu ekologicznego wykorzystania biomasy dla celów energetycznych. Zbiór, prasowanie, załadunek oraz transportowanie biomasy na duże odległości może spowodować większą emisję CO2 do atmosfery od spalania samego węgla.

 

 

Proces gromadzenia, prasowania i załadunku wymaga użycia konkretnych maszyn: ciągnika ze zgrabiarką,ciągnika z prasą, ciągnika z ładowaczem czołowym balotów i ciągnika z naczepą. W efekcie maszyny te zużywają około 14,5 litra oleju napędowego na hektar.

 

Transport sprasowanej słomy odbywa się zwykle za pomocą samochodów ciężarowych. Przewóz biomasy jest natomiast ograniczony zazwyczaj jej objętością a nie masą (max. ładowność naczepy 25 Mg). To również konkretne zużycie oleju napędowego.

 

Szczegółowe wyliczenia i wnioski Paweł Stępień z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił w prezentacji "Czy spalanie biomasy jest neutralne w kontekście CO2".

 

Wnioski wynikające z opracowania są następujące:

 

Zastąpienie węgla biomasą faktycznie umożliwia redukcję emisji CO2 do atmosfery, a wykorzystanie słomy dla celów energetycznych pozwala na ograniczenie zużycia paliw kopalnych oraz stanowi dodatkowe źródło dochodów dla gospodarstw rolnych.

 

Jak wynika z wyliczeń, transport balotów na bliskie odległości nie przyczynia się do znacznego zwiększenia emisji CO2 (do 100 km emisja zwiększa się o 1,25%).

 

Ze wzrostem odległości pomiędzy miejscem pozyskiwania słomy a miejscem jej spalania emisja CO2 towarzysząca rośnie i powyżej pewnej odległości jej spalanie z punktu widzenia emisji CO2 jest nieuzasadnione.
 
Transport balotów ze słomy ograniczony jest jej objętością a nie wagą, co ma wpływ na bilans emisji CO2 w kontekście jej transportowania. 

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl