Tytułowe pytanie nieco podchwytliwe, ale odpowiedź nasuwa się sama. Oczywiście, co do budowy instalacji odnawialnych źródeł energii należy wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy, a w niektórych przypadkach uzyskać zgodę lokalnych władz.
Instalacje OZE mogą zostać potraktowane jako inwestycje ingerujące w środowisko i nie chodzi wyłącznie o wiatraki, ale np. o farmy fotowoltaiczne czy elektrownie wodne.
Farmy wiatrowe o mocy nie mniejszej niż 100 MW zostały np. wskazane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 roku jako przedsięwzięcia wymagające decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, obligatoryjnie poprzedzonej oceną oddziaływania na środowisko.
Do przedsięwzięć, mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się ponadto instalacje wiatrowe, położone na terenach objętych ochroną przyrody, a także o wysokości powyżej 30 m. Rozporządzenie wskazuje również zabudowę systemami fotowoltaicznymi o powierzchni nie mniejszej niż 0,5 ha na terenach ochrony przyrody oraz powyżej 1 ha na innych obszarach.
Wymienione przedsięwzięcia wymagają decyzji środowiskowych, a ostatnie słowo w tej kwestii należy do właściwego organu np. burmistrza czy prezydenta miasta. Oprócz decyzji środowiskowych, bardzo duże znaczenie przy uzyskiwaniu pozwoleń może mieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Aby wybudować dużą instalację OZE, plan musi dopuszczać tego typu obiekty. Wiele obszarów na terenie Polski jeszcze nie ma takiego planu, co ułatwia działanie potencjalnym inwestorom, bo w takiej sytuacji pozwolenie będzie wydane w oparciu o warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu.
” |
Drobne instalacje na własny użytek nie wymagają decyzji w zakresie zagospodarowania przestrzennego, bo nie wymagają zazwyczaj pozwolenia na budowę i nie ingerują w architekturę budynku. |
Nie powodują również zmiany zagospodarowania terenu. Dotyczy to np. instalacji fotowoltaicznych, solarnych, aerotermalnych i po części geotermalnych.
Czy wykonanie domowej instalacji wymaga pozwolenia na budowę? Według przepisów, takiego pozwolenia nie wymaga:
• montaż pomp ciepła,
• urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 40 kW,
• wolnostojących kolektorów słonecznych.
Te instalacje nie wymagają także zgłoszenia budowy. Inaczej jest z przydomowymi wiatrakami czy biogazowniami lub instalacjami wykorzystującymi energię biomasy. W tych przypadkach roboty budowlane można rozpocząć jedynie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. W przypadku wiatraków konieczne może być także uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, po zajęciu stanowiska przez Państwową Straż Pożarną i Państwową Inspekcję Sanitarną.
W przypadku elektrowni wodnych konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozwolenia wodnoprawnego, wydawanego przez starostę lub wojewodę. Przy tego typu urządzeniach należy mieć na względzie dobro środowiska wodnego i zachowanie istniejącej rzeźby terenu.
(ska)
źródła:
G. Dobrowolski, „Prawne zasady budowy i eksploatacji instalacji odnawialnych źródeł energii” [w] „Prosumenckie społeczeństwo a energetyka prosumencka – PROBLEMY WDRAŻANIA INNOWACYJNYCH ŚCIEŻEK ROZWOJU OZE” (red. A. Bartoszek, M. Fice, E. Kurowska, E. Sierka) Katowice 2015, s. 193-206.
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.