Wpowadzenie ceł antydumpingowych lub wyrównawczych na chińską fotowoltaikę grozi utratą ponad 200 tyś. miejsc pracy w Unii Europejskiej. Producenci europejscy sprzeciwiają się więc zamiarowi Komisji Europejskiej.
Alliance For Affordable Solar Energy (Stowarzyszenie Przystępnej Energii Słonecznej AFASE ), które zrzesza ponad 450 europejskich przedsiębiorstw z branży energetyki słonecznej, sprzeciwia się nałożeniu jakichkolwiek, w tym tymczasowych, ceł antydumpingowych na chińskie produkty solarne (PV).
Sojusz AFASE ocenia, że gdyby doszło do wprowadzenia ceł, to spowodowałoby to natychmiastowe zawieszenie większości projektów fotowoltaicznych w UE.
Ogólna ocena Prognos jest taka, że jeżeli cła antydumpingowe i wyrównawcze zostaną wprowadzone, to podniesie to cenę rynkową chińskich modułów, ogniw i płytek PV, a to z kolei spowoduje wzrost kosztów instalacji. W efekcie europejski rynek PV się skurczy.
Cła antydumpingowe i/lub wyrównawcze miałyby negatywny wpływ na zatrudnienie w UE, które zmniejszyłoby się o 115.600 (scenariusz z cłami 20 proc.) do 193.700 (scenariusz z cłami 60 proc.) miejsc pracy w ciągu pierwszych 12 miesięcy. W trzecim roku całkowita utrata miejsc wynosiłaby od 175.500 (20 proc. cła) do 242.000 (60 proc. cła).
Prognos ocenił, że jeśli szacowany spadek zatrudnienia interpretować jako średnią z trzech lat to można stwierdzić, że w państwach członkowskich UE zagrożonych jest 218 200 miejsc pracy.
Czytaj także: Cła na chińską fotowoltaikę groźne dla miejsc pracy w UE
(ewka)
Autor artykułu:
Planergia |
Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.
Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.