7 sposobów na: oszczędzanie energii każdego dnia
Przewiń do artykułu
Menu

Marnotrawstwo energii elektrycznej może kosztować właścicieli domów oraz mieszkań setki złotych rocznie. Na szczęście na rynku pojawiło się wiele przyjaznych domowemu budżetowi ulepszeń zarówno w dużym jak i małym formacie.


Wiele z nich pomaga obrócić powyższy problem w korzyść - dom efektywny energetycznie.


Poniższe porady mogą wydawać się zaskakująco banalne, zwłaszcza w wymiarze rocznych oszczędności, które może przynieść wprowadzenie ich w życie. Szczególną uwagę zwraca potencjalna oszczędność wynikająca z wymiany oświetlenia czy filtrów na nowe, zwłaszcza podczas chłodnych i ciepłych miesięcy.


Oto siedem kroków, które pomogą zredukować wydatki na energię.

 

Ustal nocny czas wyłączenia światła

Jedno urządzenie pozostawione w trybie czuwania na całą noc nie zrobi dużej różnicy Twojemu rachunkowi za prąd, ale permanentne pozostawianie kilku sprzętów w „stand-by”, np. komputera czy telewizora, mogą już znacząco podnieść kwotę, którą będziemy winni operatorowi sieci.
Sporządź listę urządzeń konsumujących prąd w Twoim domu i zastanów się, które z nich naprawdę muszą pozostać włączone nocą. Jeśli z kolei Twój problem polega na zapominaniu o obowiązku wyłączenia niektórych sprzętów, z rozwiązaniem przychodzą producenci czasowych wyłączników prądu (lub programatorów cyfrowych). Wystarczy ustawić porę, w których na pewno nie będziemy korzystać z danego sprzętu, włożyć do kontaktu przed wtyczką owego pożeracza prądu i już. Programator będzie pamiętał za nas.


Zakup takiego wyłącznika nie uszczupli znacząco naszego portfela, a im częściej do tej pory zdarzało nam się zapominać, tym szybciej wydatek się zwróci.


Osobisty asystent ds. zarządzania energią elektryczną – prosty i niedrogi, fot. allegro

 

Kontroluj wszystkie filtry

Jeśli posiadasz klimatyzator, upewnij się, że cały system wyposażony w filtry – na piecu skończywszy – jest czyszczony regularnie. Niedrożny filtr skutkuje spadkiem wydajności pracy, co doprowadza do wzrostu zużycia energii.


Prosta rzecz, a jej stosowanie pomoże Twojej instalacji pracować efektywniej, Tobie zaś pomoże w oszczędzeniu paru groszy.

 

Podwórko z energią w tle

W trakcie lata jako właściciel domu z ogródkiem możesz podnieść efektywność energetyczną sadząc parę drzew czy krzewów nieopodal okien budynku, tak aby rzucany przez nie cień regulował falę upału próbującą przedostać się do jego wnętrza. Dzięki temu klimatyzatory czy wentylatory nie będą musiały być uruchamiane tak często.


Jeśli należysz do grona posiadaczy instalacji solarnej, pamiętaj o dobrym umiejscowieniu sadzonek na swojej działce. Zacienienie paneli słonecznych spowoduje znaczący spadek sprawności instalacji. Wówczas zamiast liczyć zyski będziemy zmuszeni odrabiać straty.

 

Oświetlaj energooszczędnie

Żarówki fluorescencyjne (spiralne) używają jedną trzecią energii potrzebnej dla działania żarówkom standardowym. Przegląd lamp i wymiana oświetlenia na energooszczędne może poskutkować w znaczne oszczędności.

 

Problem „nagrzewania się” w kompaktowych świetlówkach fluorescencyjnych jest stale redukowany – spiralne wydają się być bliskie optimum, fot. Philips/fachowyelektryk.pl

 

Wymieniaj stare sprzęty elektryczne

Oczywiście, nie każdy domowy budżet jest przygotowany na natychmiastową wymianę wiekowych urządzeń. Dochodzi do tego kwestia opłacalności, bo czy na pewno opłaca się wydawać 1,5 tys. złotych na nową lodówkę, skoro „stara” jeszcze działa, a miną lata zanim wyższa klasa energetyczna nowego sprzętu przełoży się na zwrot wydatku z rachunków za prąd? Do tego tematu powrócimy już wkrótce w kolejnym artykule. Tymczasem skoncentrujmy się na tym, co możemy zrobić dzisiaj.


Choćbyśmy życzyli sobie jak najlepiej, dmuchali i chuchali na nasze AGD i RTV – na każdy sprzęt przychodzi czas. Wydając grubo ponad tysiąc złotych na nowy telewizor czy kuchenkę, nie powinniśmy jednak popadać w depresję. Pocieszyć może nas fakt, że w porównaniu do urządzeń z 2001 roku, współczesna lodówka zużywa 40 proc. mniej energii. Wkład nowego sprzętu w ograniczenie wydatków na elektryczność może więc być ogromny.

 

Izoluj jeśli tylko to możliwe

Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych zarazem sposobów na ograniczenie konsumpcji energii jest upewnienie się czy okna i inna stolarka otworowa w naszych „M” jest dobrze zaizolowana. Jeśli niepotrzebne ciepło czy chłód przenika przez otwory bądź luki, z utraconą energią ulatują nasze pieniądze.


Warto uszczelniać drzwi i okna, przez które może przenikać niepożądane powietrze. Szczególną uwagę warto zwrócić na gniazdka elektryczne - nie zawsze uświadamiamy sobie, że „dziury”, w których tkwią, prowadzą bezpośrednio na zewnątrz budynku.


Posiadacze kominków powinni z kolei wyposażyć je w szklane drzwiczki. Dzięki temu chłodne powietrze nie dostanie się do pokoju.

 

Używaj wentylatorów z umiarem

Wentylatory mają większą moc niż mogłoby się wydawać. Rozprowadzając chłodne czy ciepłe powietrze wokół nas, wydmuchują z naszych portfeli pieniądze. Często odbywa się to bez większego uzasadnienia bądź wbrew zasadom efektywności.


Aby zoptymalizować działanie wentylatorów, uruchamiajmy je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. To pomoże w cyrkulacji chłodnego powietrza w przestrzeni naszego pokoju.


Jeśli zaś zależy nam na „ociepleniu atmosfery”, wówczas puszczajmy wentylator zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prosty trik, który w zauważalny sposób podniesie efektywność energetyczną systemu grzewczego lub klimatyzującego.



Skoro ten niepozorny pożeracz prądu musi działać – niech działa efektywnie, fot. nokaut/Interia.pl


Powyższe siedem wskazówek to sposób na uczynienie domu lub mieszkania bardziej pozytywnymi dla środowiska i jednocześnie mniej szkodliwymi dla naszych budżetów – zarówno w chłodne zimowe miesiące, jak i te ciepłe, letnie.


Pamiętaj: jeśli zaczniesz oszczędzać pieniądze na wydatkach za prąd, przyczynisz się jednocześnie do ochrony ważnych zasobów naturalnych.


oprac. DM


Powyższy tekst stanowi opracowanie anglojęzycznego artykułu autorstwa Kacey Bradley opublikowanego na łamach portalu thegreenenergyblog.com. Dostęp do oryginalnej treści można uzyskać tutaj.


banner-prosumenci

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl