Nowoczesne ogrzewanie domu – jeszcze przyszłość, czy już teraźniejszość?
Przewiń do artykułu
Menu

Już od 1 stycznia 2021 r. czekają nas poważne zmiany w przepisach dotyczących instalacji grzewczych w budynkach. Zmienią się normy dotyczące zapotrzebowania budynków na energię. Oznacza to dla inwestorów tylko jedno – w domach właśnie projektowanych trzeba zastosować nowoczesne systemy, zgodne z zaostrzonymi przepisami.

Każdy, kto teraz przymierza się do budowy domu, musi wiedzieć, że architekci już teraz projektują budynki zgodne z normami WT21, czyli tymi wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2021 r. Co się zmienia w warunkach technicznych nowych domów, a szczególnie w ich zapotrzebowaniu na ciepło?


Przepisy wymuszą energooszczędność

Największą zmianą jest zmniejszenie wskaźnika EP (energii pierwotnej), czyli udziału procentowego energii pozyskanej ze źródeł tradycyjnych (węgiel, gaz) z 95 kWh/(m2/rok) do 70 kWh/(m2/rok).

Oznacza to, że przepisy, zgodne z prawem UE, wymuszają budowę budynków energooszczędnych – o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, bardzo dobrze ocieplonych, nowoczesnymi systemami ogrzewania.

Pole do popisu będą miały już wkrótce instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) w rozmaitych konfiguracjach - systemy hybrydowe, połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką, łączenia funkcji np. rekuperacji z wentylacją czy ogrzewania z chłodzeniem. Wykorzystanie OZE w instalacjach grzewczych i innych pracujących w domu stanie się w praktyce koniecznością.

Na portalu Planergia znajdziecie wielką liczbę artykułów poświęconych OZE, ich zastosowaniu (także w hybrydach). Zachęcamy do przejrzenia naszego archiwum za pośrednictwem wyszukiwarki.

Poniżej natomiast przedstawimy kilka rozwiązań, które wydają się być najbardziej efektywne w kwestii ogrzania domu, jak również tych, jakie już wkrótce przestaną być tylko wynalazkiem lub nowinką techniczną.


Energooszczędne kotły kondensacyjne

To nowoczesna wersja kotłów gazowych i olejowych. Zastosowana w nich technika pozwala wykorzystywać nie tylko ciepło, które powstaje podczas spalania gazu czy oleju, ale również to zawarte w spalinach – ciepło resztkowe.

Kotły kondensacyjne wyposażone są w wymienniki ciepła, które przed odprowadzeniem spalin do komina schładzają je tak, że zawarta w nich para wodna ulega kondensacji. Uwolnione w ten sposób ciepło odprowadzane jest dodatkowo do systemu grzewczego. Kotły kondensacyjne, dzięki temu procesowi, mają wyższą sprawność niż te tradycyjne, gdyż do uzyskania tej samej ilości ciepła zużywają znaczniej mniej paliwa.

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne, dzięki odpowiedniemu układowi kontroli i regulacji spalania, mogą automatycznie rozpoznawać rodzaj zastosowanego gazu i dopasowywać pracę do jego zmieniającej się jakości. Będą więc przydatne w najbliższej przyszłości, gdy zastosowanie biogazu stanie się powszechniejsze.

Więcej o kotłach kondensacyjnych pisaliśmy w następujących artykułach:


Pożyteczne dodatki

Nowoczesny system grzewczy musi być zaopatrzony w dodatkowe elementy, zaliczane do wyposażenia tzw. inteligentnego domu, które ułatwiają sterowanie nim, w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz, ale także wewnątrz budynku.

Cyfrowe termostaty (zwane też regulatorami pogodowymi), którymi obsługujemy temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, są już standardem. Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiły się też ich inteligentne odpowiedniki. Jedną z najważniejszych funkcji jest możliwość sterowania ogrzewaniem przez aplikację na smartfonie, która pozwala na zdalne zarządzanie poziomem temperatury. Dlatego w okresie zimowym, gdy rachunki za ogrzewanie są wysokie, możemy tak dostosować temperaturę, by np. była niższa podczas naszej nieobecności, a wzrosła do odpowiedniego, gdy wracamy do domu.

Nowoczesne modele termostatów potrafią „nauczyć się” cyklu życia domowników i po określonym czasie dobierać samodzielnie temperaturę do ich potrzeb.

Więcej o ciekawych rozwiązania domu inteligentnego m.in. w artykule Dom przyszłości sterowany smartfonem oraz Inteligentny dom (prawie) mądrzejszy niż ty


Ścienna Bariera Termiczna

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opatentowali wynalazek pozwalający na utrzymanie równej temperatury w domu przez cały rok, dzięki odnawialnym źródłom energii.

Ciepło i prąd mogą być pozyskiwane ze słońca przez cały rok, bez względu na pogodę. Śnieg, mgła oraz deszcz nie stanowią problemu. System grzewczy może być instalowany zarówno w nowych, jak i starych budynkach.

Energia słoneczna pobierana jest za pomocą dowolnego kolektora słonecznego, np. umieszczonego pod pokryciem dachowym w postaci zwoju rurek polipropylenowych. Energia przekazywana jest do magazynu pod bryłą budynku i tam jest kumulowana. Gorąca woda trafia następnie do rurek w ścianie, a te tworzą barierę termiczną. Pozwala ona na utrzymanie stałej temperatury 19-21 st. we wnętrzu domu.

Technologia ta nie pozwala na całkowitą rezygnację z tradycyjnych źródeł energii, ale umożliwia znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Okres bezawaryjnego użytkowania szacuje się na 50 lat. Koszt? Podobny do kosztów tradycyjnych instalacji grzewczych.


Promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni to nowoczesne urządzenia, które wykorzystując energię elektryczną emitują promieniowanie podczerwone o średniej długości fal. Docierając do ludzkiego ciała powodują one przyjemne uczucie ciepła. Są łatwe w sterowaniu, a specjalnie zastosowane technologie oraz materiały sprawiają, że światło, które emitują, ma łagodny dla ludzkiego oka kolor.

Jak działają takie promienniki? Promieniowanie przenika powietrze nie ogrzewając go, ale dociera swobodnie do ciała człowieka oraz znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów i dopiero te nagrzewa. Co istotne - promienniki wykorzystują fale, których długość jest całkowicie bezpieczna. Komfort cieplny jest odczuwalny już po kilkunastu sekundach od włączenie urządzenia.

Promienniki zużywają nawet czterokrotnie mniej energii niż lampy grzewcze lub grzejniki elektryczne. Są to również urządzenia niewymagające czyszczenia czy innych prac konserwacyjnych, jak ma to miejsce w przypadku np. kotłów gazowych.

Już obecnie coraz więcej promienników stosowanych jest w obiektach gastronomicznych, sklepach, biurach, punktach usługowych, łazienkach i szatniach.

W domach jednorodzinnych warto połączyć promienniki z systemem paneli fotowoltaicznych na dachu, co sprawi, iż koszt zużycia energii znacząco się obniży i cały system będzie tańszy.

O innym rodzaju urządzeń grzewczych zasilanych prądem pisaliśmy w artykule Piece akumulacyjne – ogrzewanie prądem z wymaganiami


Maty kapilarne

Maty są systemem nie tylko grzewczym, ale także chłodzącym. Wykonane w technologii cienkich rurek kapilarnych, zapewniają równomierne i szybkie rozkładanie się temperatur na powierzchni przegród budowlanych, dzięki czemu mogą ogrzewać pomieszczenia już od 24 t. zasilania medium grzewczego. Lekkość oraz trwałość konstrukcji pozwala na instalację mat w dowolnym miejscu – na suficie, podłodze, w ścianach.

Maty kapilarne dobrze jest połączyć w systemie z powietrzną pompą ciepła. Tworzą wówczas instalację, a także zapewniają naturalną klimatyzację i uczucie przyjemnego chłodu w sezonie letnim. Chłodzenie płaszczyznowe nie wywołuje wrażenia wyziębienia, jak ma to miejsce w przypadku systemów klimatyzacji.

O matach grzewczych pisaliśmy również w artykule Mata grzewcza alternatywą dla węgla


Ogrzewanie... lodem

Technologia ta szczególnie szybko rozwija się w Niemczech, Austrii i Holandii. W Polsce nie jest powszechnie stosowana, głównie ze względu na panujące warunki klimatyczne. W instalacji wykorzystywana jest pompa ciepła o większej mocy.

Podczas pracy całej instalacji zachodzi proces schładzania płynu niezamarzającego (na bazie glikolu), który wytwarza pewną ilość energii wykorzystywaną przez pompę ciepła. Ciepło odbierane jest przez system podczas schładzania lub zamrażania cieczy. Zmagazynowany płyn pełni funkcję akumulatora energii.

Magazyn lodu znajduje się w zbiorniku o przybliżonej średnicy 2,5 m i wysokości około 3,5 m, zaś dodatkowo - po połączeniu z podgrzewającym go kolektorem słonecznym - stanowi pełnowartościowe źródło energii dla pomp ciepła.

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl