Jak wybrać moduły dobrej jakości?
Przewiń do artykułu
Menu

Rynek instalacji fotowoltaicznych rozwija się bardzo prężnie, w związku z czym mamy do czynienia z mnogością producentów, a także modeli samych modułów fotowoltaicznych. Jak więc wybrać najlepszy produkt, który pozwoli nam pozyskać jak najwięcej energii ze słońca?

Co sprawdzić przed zakupem?

 • rodzaj zastosowanego szkła – szyba na modułach powinna być hartowana, ażeby łatwo nie pękała oraz pozbawiona nadmiernej ilości związków żelaza,
 • dokładność wykonania panelu – wszelkie odkształcenia, nieszczelności, wygięcia itd. świadczą o nienależytym nadzorze nad procesem produkcji, co skutkuje słabszej jakości produktem końcowym,
 • rozmieszczenie płytek krzemu – płytki krzemu powinny być równo ułożone i na powierzchni panelu szczelnie przylegać do folii,
 • między szybą a ogniwami nie może być żadnych zanieczyszczeń,
 • czy panel był testowany pod kątem zgodności z normami,
 • czy folia z tyłu panelu przylega szczelnie na całej powierzchni.

Dokonując wyboru modułu oraz porównując między sobą poszczególne panele należy wziąć pod uwagę następujące wartości:

 • Moc w punkcie MPP (PMPP) [W] – STC: MPP oznacza maksymalny punkt pracy w standaryzowanych warunkach testowych (STC). Pamiętać należy, że są to warunki osiągane w laboratorium, które są różne od rzeczywistych warunków pracy modułu.
 • Moc w punkcie MPP (PMPP) [W] – NOCT: ten parametr oddaje moc panelu (maksymalny punkt pracy) w warunkach zbliżonych do rzeczywistej pracy (NOCT – normal operating cel temperature).
 • Temperaturowy współczynnik mocy PMPP [%/oC]: jest to jeden z najważniejszych współczynników. Opisuje on spadek mocy wraz ze wzrostem temperatury. In niższa wartość współczynnika, tym wyższa wydajność panelu w warunkach roboczych.
 • Wydajność [%]: czyli, jak skutecznie panel będzie przetwarzał energię słoneczną w prąd elektryczny. Im ta wartość wyższa, tym większa sprawność urządzenia.
 • Współczynnik wypełnienia FF: pokazuje w jakim stopniu charakterystyka prądowo-napięciowa ogniwa PV jest zbliżona do idealnej, czyli do pola prostokąta. Moduły wysokiej jakości charakteryzują się wartością większą lub równą 0,75.
 • Dodatnia tolerancja mocy: oznacza ona, iż dany moduł nigdy nie będzie miał mocy niższej niż nominalna ale może mieć moc wyższą, co jest dla nas korzystne,
 • Temperatura NOCT, a więc temperatura panelu przy pracy znamionowej, czyli jak podatny jest moduł na nagrzewanie się. Im jest ona niższa, tym korzystniej dla wydajności. Wartość poniżej 45 st. C charakteryzuje panel wysokiej jakości.
 • Wydajność w pochmurne dni: nominalna sprawność wyznaczana jest przy 1000W/m2 , spektrum am 1.5 i wynosi 1 = 100%. W praktyce baterie słoneczne w polskim klimacie najwięcej będą pracować w przedziale natężenie promieniowania słonecznego 400 - 800W/m2 w zimie będzie to przedział 200 - 500W/m2 Z tego względu w Polskim klimacie ważne jest czy dany panel fotowoltaiczny dobrze zagospodarowuje niskoenergetyczne promieniowanie słoneczne. Standardem jest podawanie wskaźnika sprawności dla 200W/m2. Im niższa utrata wydajności przy niskim natężeniu promieniowania tym korzystniej.

 

Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

 • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl