Zrównoważony Chorzów
Przewiń do artykułu
Menu

W Chorzowie przykłada się dużą wagę do działań pozwalających ograniczać zjawisko niskiej emisji. Można do nich zaliczyć m.in. programy i projekty proekologiczne, dzięki którym racjonalizuje się zużycie ciepła, energii elektrycznej i paliw w mieście.


Miasto posiada „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe” oraz pracuje nad stworzeniem „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej”. Jest również członkiem Koalicji na rzecz utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią. Wszystko po to by poprawić jego efektywność energetyczną.

 

Foto Chorzow 1

Przedszkole nr 11 przy ul. Czystej 12 to jeden z budynków użyteczności publicznej poddany termomodernizacji.

foto: UM w Chorzowie


Termomodernizacje i monitoring

Na realizowaną w Chorzowie zrównoważoną gospodarkę energetyczną składają się zarówno prace modernizacyjne jak i zastosowanie odnawialnych źródeł energii tak w obiektach użyteczności publicznej jak i w budynkach jedno-  i wielorodzinnych.


Najwięcej energii budynki tracą z powodu ich słabej izolacji. Dlatego też w mieście postawiono sobie za cel by przeprowadzić termomodernizację obiektów użyteczności publicznej.


Obecnie  znaczna ich  większość  ma ocieplone  przegrody budowlane (ściany, stropy, stropodachy), wymienione okna i drzwi, zmodernizowane  kotłownie, gdzie stare kotły węglowe zamieniono na gazowe,  nowoczesne stacje wymienników ciepła oraz instalacje centralnego ogrzewania.

 

Następnym etapem na drodze poprawy  efektywności energetycznej w mieście jest przyłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej, wprowadzenie monitoringu wraz ze zdalnym sterowaniem komputerowym 15 stacji wymienników ciepła a także ograniczenie ogrzewania pomieszczeń i obiektów w czasie braku ich użytkowania (wychłodzenia nocne, weekendowe, itp.).

 

Foto Chorzow 2

Dwufunkcyjny sterownik węzła cieplnego w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kruszcowej 22.

foto: UM w Chorzowie


Oszczędzanie przez ulepszanie

W ramach projektów racjonalizujących działania proekologiczne, mających w efekcie przyczynić się do ograniczenia zjawiska niskiej emisji w mieście, eksploatację i konserwację stacji wymienników ciepła i kotłowni zlecono wyspecjalizowanym firmom. Wszystko po to by polepszyć jakość ich pracy oraz  przedłużyć trwałość zainstalowanych tam urządzeń.


Prowadzi się także działania zmierzające do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w obiektach użyteczności publicznej poprzez m.in. zabudowę urządzeń stabilizujących parametry otrzymywanej z sieci energii elektrycznej.


W placówkach komunalnych dokonuje się na bieżąco wymiany starych urządzeń AGD na nowe o wysokich parametrach energooszczędności. Wprowadza się także oświetlenie energooszczędne w budynkach użyteczności publicznej oraz na miejskich placach i ulicach.


Z mapy miasta sukcesywnie znikają lokalne kotłownie. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, komunalnych oraz budynków wielomieszkaniowych są one przyłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z kolei w siedmiu szkołach wymieniono stare, nieefektywne kotły węglowe na te opalane eko-groszkiem.

 

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych wymieniło już stare piece i kotły węglowe opalane kiepskiej jakości paliwem na nowoczesne, bardziej ekologiczne kotły, zazwyczaj gazowe. Od 1992 roku w Chorzowie istnieje skierowany do osób prywatnych program dofinansowywania przez miasto wymiany pieców i kotłów węglowych.

 

Foto Chorzow 3

Wymienione okno i instalacja c.o. w budynku Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny przy ul. Omańkowskiej 1.

foto: UM w Chorzowie

 

Również OZE

Obok działań modernizacyjnych pozwalających prowadzić racjonalną gospodarkę energetyczną w mieście, realizowane są projekty pozwalające korzystać z odnawialnych źródeł energii.

 

Przykładem takich działań jest oczyszczalnia ścieków Klimzowiec gdzie powstała instalacja, dzięki której można wytwarzać biogaz do produkcji w kogeneracji  energii elektrycznej i ciepła o mocach odpowiednio 1MWe i 1,4 MWt.


Z kolei dwa obiekty sportowe w Chorzowie mogą pochwalić się instalacjami solarnymi. Pierwszy to Hala Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ul. Dąbrowskiego 113 gdzie powierzchnia kolektorów słonecznych wynosi blisko 70 m2 . Ponad 300 m2 powierzchni ma instalacja na Basenie Hajduki.

 

Dotychczas zrealizowane projekty i udział w programach związków i komisji, w których aktywnie uczestniczy Chorzów (m.in. jest on członkiem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów gdzie bierze udział w pracach istniejącej przy nim komisji Lokalnej Polityki Energetycznej oraz Regionalnej Rady ds. Energii) pokazują, że w obszarze gospodarki energetycznej nie powiedział on jeszcze ostatniego słowa.

 

Wincenty Bryński

Banery  finansowanie 120x550-16-15

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl