Zrównoważone budownictwo w Polsce
Przewiń do artykułu
Menu

Przykłady zrównoważonego budownictwa to właściwie większość nowych inwestycji w Polsce. Budowanie w oparciu o energooszczędne rozwiązania staje się powoli standardem.

 

 

Jednym z przykładów jest nowy sklep IKEI we Wrocławiu. Blisko 38 tysięcy m2 powierzchni zostanie ogrzanych lub ochłodzonych energią geotermalną. Oczyszczona woda deszczowa posłuży do spłukiwania toalet, zaś w ciągu dnia światło dostarczy 150 specjalnych tub montowanych na dachu.


W filozofię innowacyjnego i zarazem ekologicznego podejścia wpisuje się wykorzystanie energooszczędnych płyt warstwowych. Uzupełniają one pozostałe rozwiązania proekologiczne gwarantując większą szczelność elewacji, przyczyniając się tym samym do dużych oszczędności w kosztach utrzymania tego obiektu.


Energooszczędne płyty warstwowe zmniejszają nie tylko koszty ogrzewania, ale także poziom emisji dwutlenku węgla wynikający z użytkowania budynku. Dzięki temu projekty budowlane realizowane przy użyciu takich materiałów otrzymują więcej punktów LEED i BREEAM.


Certyfikaty te gwarantują zachowanie najwyższych europejskich norm, m.in. w zakresie efektywności energetycznej, czy ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery.


Dodatkowo, uszczelnienie budynku przy użyciu energooszczędnych płyt powoduje poprawę jakości powietrza wewnątrz obiektu, ze względu na stabilną temperaturę, niezakłócaną przez ciągi zimnego powietrza.


Czytaj także: Nowe, energooszczędne budynki


(ewka)

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl