Wyścig rekordów wydajności ogniw PV
Przewiń do artykułu
Menu

Energetyka solarna oparta na półprzewodnikach absorbujących światło i konwertujących je do energii elektrycznej, z ogniwami wykonanymi z krystalicznego krzemu, jest najbardziej dominującym produktem na globalnym rynku PV. Warto jednak zauważyć także inne zjawisko – wyścig po wydajność.


Na początku tego roku Imec - europejskie centrum badawcze z siedzibą w Belgii -zanotowało nowy rekord wydajności w monokrystalicznych ogniwach typu-n, wykonanych w technologii n-PERT (Passivated emiter, rear totally diffused).


Imec informuje, że udało mu się osiągnąć 22,02 proc. sprawności ogniwa, a było to możliwe dzięki wytworzeniu laserowo selektywnej powierzchni frontowej płytki, co tym samym polepszyło wartości napięcia obwodu otwartego oraz prądu zwarcia.


Przewidywane są dalsze wzrosty wydajności w tej technologii, ponieważ w obecnym procesie produkcyjnym ogniwa n-PERT nie zastosowano wzbogacania borem i fosforem, co może spowodować wzrost przynajmniej o 1 proc. ogólnej sprawności tych paneli.


Z kolei francuska firma Soitec poinformowała o osiągnięciu rekordowej sprawności próbki skoncentrowanego ogniwa fotowoltaicznego (CPV) – wyższej niż rekord osiągnięty przez tę samą firmę rok temu. Nowy rekord sprawności próbki ogniwa fotowoltaicznego CPV z zastosowaniem soczewek Fresnela wynosi 46 proc., co potwierdził instytut AIST – największa japońska publiczna organizacja badawcza.

 

Czytaj więcej:
Fotowoltaika
Będzie rewolucja energetyczna
Panele fotowoltaiczne - sposób montażu

 

CPV jest obecnie najbardziej efektywną technologią PV, odpowiednią do zastosowania zwłaszcza w regionach o wysokim bezpośrednim nasłonecznieniu.


Zajrzyjmy teraz do Chin, gdzie globalny lider branży fotowoltaicznej - Trina Solar osiągnął również rekordy wydajności w branży PV w ubiegłym roku. Ogniwo monokrystaliczne wyprodukowane przez ten koncern z serii Honey Plus p-type PERC, pozwoliło na osiągnięcie wydajności 20,76 proc. co zostało potwierdzone przez niezależny instytut - Fraunhofer ISE CalLab w Niemczech. Dla ogniwa wykonanego z krzemu polikrystalicznego osiągnięto natomiast wydajność konwersji 20,53 proc.


Oprócz powyższego, koncern Trina Solar poinformował o sukcesie w pracach produkcyjnych nad monokrystalicznymi ogniwami PV z wykorzystaniem technologii n-type oraz IBC (Interdigital Back Contact), które osiągają wydajność 22,9 proc.

 

Solarna energia według Trina Solar

 

Nie próżnują również europejscy producenci ogniw fotowoltaicznych. Podczas European PV Solar Energy Conference and Exhibition 2014 w Amsterdamie firmy z branży PV promowały swoje najnowsze ogniwa i panele fotowoltaiczne.


Podsumowanie wyników konferencji (j. angielski) tutaj.


Szwajcarski Meyer Burger poinformował, że jego standardowy 60-ogniwowy moduł heterozłączowy, z dwustronnymi ogniwami, podłączony w technologii SmartWire, mógłby wygenerować moc 327 W. Dodatkowo ogniwa te mają znacznie lepsze parametry, gdyż są ok. 10 proc. bardziej trwałe oraz charakteryzują się mniejszym współczynnikiem spadku wydajności pod wpływem ciepłą -0,22 proc./C.


Niemiecki SCHMID zaprezentował swoje ogniwa w technologii GEMINUS zaznaczając, że są one o ok. 30 proc. bardziej wydajne niż konwencjonalne. Firma poinformowała, że zostały one zbudowane z monokrystalicznych wafli krzemowych typu p, z czego przedni panel osiąga 19,5 proc. wydajności.


Włoski Megacell Srl przedstawił produkt z serii dwustronnych ogniw PV o nazwie BISoN, zaznaczając, że jest on wydajniejszy o 30 proc., a w przypadku zestawu z trakerami nawet o 50 proc., niż konwencjonalne panele.


Tegoroczna European PV Solar Energy Conference and Exhibition odbędzie się we wrześniu w niemieckim Hamburgu. Szczegóły pod tym linkiem.


Ewa Grochowska

 

banner-prosumenci

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl