Termomodernizacja – sięgnij po dotację, pożyczkę czy ulgę podatkową
Przewiń do artykułu
Menu

Od 1 stycznia 2019 r. wznowiony został program „Czyste powietrze”, który nareszcie daje szansę właścicielom domów jednorodzinnych na dofinansowanie przeprowadzenia termomodernizacji w budynkach istniejących. Do końca roku z programu skorzystać mogą także budujący nowe domy. Program nie oferuje pełnego pokrycia kosztów wymiany źródła ciepła i ocieplenia budynku, a tylko ich część, jednakże przewiduje on również możliwość skorzystania z atrakcyjnej pożyczki czy ulgi termomodernizacyjnej.

„Czyste powietrze” będzie realizowany do 2029 r., dysponuje budżetem 63.3 mld zł w formie dotacji oraz 39,7 mld zł w formie pożyczek. Program obejmuje inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE) wprowadzanych do domów jednorodzinnych, wymianę źródeł ciepła, jak również termomodernizację (kompleksową i częściową). W tym artykule skoncentrujemy się tylko na tej trzeciej formie poprawy efektywności energetycznej budynku.

Przeczytaj także: Jaka termomodernizacja domu będzie opłacalna? Trzy warianty oraz Przygotowanie kompleksowej termomodernizacji budynku - co powiniena zawierać projekt?

Program, który został uruchomiony już w 2018 r. wkrótce wstrzymano, decyzje tłumacząc koniecznością dostosowania systemów informatycznych, zmianami w prawie podatkowym oraz wprowadzeniem na listę urządzeń do dofinansowania paneli fotowoltaicznych. Od stycznia 2019 r. program „Czyste powietrze” wznowiono.


Dla kogo – cele i budżet?

Program „Czyste powietrze” adresowany jest do osób fizycznych – właścicieli domów jednorodzinnych i tych, którzy zamierzają rozpocząć budowę mając już zezwolenie na jej rozpoczęcie (wsparcie nowobudowanych budynków przewidziane jest jedynie do końca roku).

Dofinansowanie w zakresie działań termomodernizacyjnych obejmuje docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi. Uwaga! Decydując się na prace uszczelniające budynek – mowa o domach starszych, bo nowe budowane są wedle znacznie bardziej restrykcyjnych norm – trzeba również wymienić przestarzałe źródło ciepła, którym najczęściej jest kocioł na węgiel niespełniający żadnych norm emisyjnych, czyli tzw. kopciuch.

Założenia programu realizowanego poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wnioski przyjmują fundusze wojewódzkie) mówią o poprawie do 2029 r. efektywności energetycznej około 4 mln domów jednorodzinnych. To w zakresie termomodernizacji. Oprócz tego 3 mln kopciuchów ma być wymienionych na piece wysokiej klasy (5 i ekodesign), a milion ekologicznych źródeł ciepła (OZE) ma zostać zamontowany w polskich gospodarstwach domowych.


Komu dotacja, komu pożyczka?

Na początek kilka podstawowych informacji o programie:

  • minimalny koszt realizowanego projektu - 7.000 zł;
  • maksymalny koszt kwalifikowany przy dotacji – 53.000 zł;
  • właściciele domów, których dochody są niższe niż 600 zł/osobę w rodzinie, otrzymają do 90 proc. dotacji;
  • pożyczka na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem (dzisiaj ok. 2,4 proc.);
  • w przypadku braku środków własnych na termomodernizację właściciel budynku otrzyma wsparcie łączone – dotacja plus pożyczka.

 


Termomodernizacyjna ulga podatkowa

A co z właścicielami budynków, których dochody w rodzinie są wysokie i nie skorzystają z dotacji, żeby mogli przeprowadzić np. kompleksową termomodernizację domu, w którym mieszkają? Czy mogą oni również liczyć na wsparcie w programie „Czyste powietrze”?

Tak, dla takich osób od 2019 r., czyli w praktyce w rozliczeniu od 2020 r., przygotowano specjalną termomodernizacyjną ulgę podatkową. Osoby o dochodach powyżej 1.600 zł miesięcznie w zakresie termomodernizacji efektywnej, czyli potwierdzonej audytem energetycznym, będą mogły uzyskać prawie 17.000 zł z tytułu nowej ulgi termomodernizacyjnej w PIT, przy założeniu wykorzystania maksymalnej dotacji, czyli 53.000 zł.

Według udostępnionych dokumentów opisujących program, całe przedsięwzięcie termomodernizacji należy ukończyć w trzy lata od pierwszych poniesionych kosztów, a w przypadku, gdy dochód podatnika nie pokrywa w całości wysokości ulgi, można odpisywać ją w trakcie 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

 

 

Przykładowe maksymalne koszty dla głównych pozycji termomodernizacji w programie „Czyste powietrze:

  • ocieplenie ścian i dachu (styropian lub wełna mineralna) oraz uzasadnione prace towarzyszące do 150 zł za m2;
  • wymiana stolarki - okien, okien dachowych, drzwi balkonowych, powierzchni przezroczystych nieotwieranych - do 700 zł za m2;
  • kotły gazowe kondensacyjne wraz z systemem odprowadzania spalin do 15.000 zł za zestaw;
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do 10 000 zł.

Wszystkie informacje o programie „Czyste powietrze” wraz z odpowiedziami na najczęściej stawiane pytania plus możliwości znalezienia pomocy przy sporządzaniu wniosku o dotację/pożyczkę, znajdują się pod tym linkiem: Program Czyste Powietrze - co musisz wiedzieć?

Bezpośredni link do programu „Czyste powietrze” TUTAJ

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl