Szkocja stawia na hydroenergetykę
Przewiń do artykułu
Menu

Szkocki premier Alex Salmond zaprezentował plany Szkocji dotyczące podwojenia produkcji energii wodnej. Według założeń, w ciągu najbliższych dziesięciu lat energia z wody miałaby wystarczać do zaspokojenia jednej trzeciej energetycznych potrzeb Szkocji.


Decyzję o podwojeniu produkcji energii z wody, elektrownia Cruachan w Argyll podjęła zaraz po tym, jak jej największy rywal – SSE ogłosił swój plan rozbudowy systemu hydroelektrycznego w Fort William.


Szkocki minister powiedział, że jego kraj stoi u progu kolejnej, podobnej do tej z 1950 roku, rewolucji hydroenergetycznej kiedy to odkryto, że Highlands (górzysty region północnej Szkocji, obejmujący Góry Kaledońskie i Grampiany) może stać się centrum produkcji energii wodnej.


Według Salmonda, planowany wzrost może doprowadzić do powstania „nowej generacji energii wodnej”.


Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkująca obecnie 440MW hydrostacja w Cruachan mogłaby generować nawet 1040 MW energii elektrycznej.


Realizacja tych planów nie będzie jednak łatwa. Podwojenie produkcji wiązałoby się z ogromnymi kosztami, przekraczającymi setki milionów funtów, a zakończenie rozbudowy zajęłoby lata.


Elektrownia Cruachan jest obecnie jedną z czterech hydroelektrowni w Wielkiej Brytanii i odgrywa znaczną rolę w produkcji energii w całym kraju. Posiada ona system magazynowania energii elektrycznej, który w razie wzrostu popytu umożliwia jej szybkie dostarczenie do sieci.


Kiedy popyt jest niski, woda zostaje wypompowana do zbiornika u zbocza góry. Gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta, woda zostaje uwolniona ze zbiornika i płynąc w dół góry wprawia w ruch turbiny w elektrowni poniżej, co prowadzi do wytworzenia prądu.


Ignacio Galan, przewodniczący hiszpańskiej firmy Iberolda powiedział, że niezależność energetyczna Szkocji nie będzie przeszkodą dla planowanych w Cruachan inwestycji.


- Szanuję decyzje Brytyjczyków i nie zamierzam w nie ingerować. Nasza firma chce nadal służyć brytyjskim, szkockim i walijskim obywatelom. Naszym zadaniem jest, aby dostarczać energię w sposób ekonomiczny i sprzyjający środowisku.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl