Słoneczny gigant w Kaliforni
Przewiń do artykułu
Menu

Wybudowana w Kalifornii Ivanpah Solar Electric Generating System to największa farma słoneczna na świecie wykorzystująca technologię CSP. Produkuje 392 megawaty czystej energii elektrycznej, która wystarcza do zasilenia 94,400 amerykańskich domostw.

 


Oficjalna uroczystość ukończenia budowy tego słonecznego giganta odbyła się 13 lutego 2014. Lokalizacja farmy to nie przypadek – południowozachodnie tereny Stanów Zjednoczonych bogate są w światło słoneczne, dlatego inwestorzy zdecydowali się je wykorzystać. Większość energii generowanej przez system będzie sprzedawana w ramach długoterminowych umów takim firmom, jak Pacific Gas & Electric i Southern California Edison Company.

 

ciek2



Ukończenie tej inwestycji podkreśla silną – i stale rosnącą - rolę Ameryki w globalnej branży solarnej. Jak powiedział prezydent Obama, energia słoneczna w Stanach wykorzystywana jest obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W ciągu ostatnich pięciu lat ilość energii produkowanej przy użyciu odnawialnych źródeł została podwojona.


Ten postęp nie byłby możliwy bez wsparcia Departamentu Energii. W wyniku udanej współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym, Ivanapah uzyskała 1,6 miliarda dolarów dofinansowania z programu kredytowego. Biorąc pod uwagę, że to pierwsza tak duża farma słoneczna w USA, celem Departamentu było dopilnowanie, aby wysokość dofinansowania zagwarantowała powodzenie projektu.


Jak to działa?

 

ciek3

 

 

 

W Ivanpah wykorzystano wspomnianą już technologię CSP [Concentrating Solar Power] – czyli skoncentrowaną energię słoneczną. Jest to ogromne skupisko luster zwanych Heliostatami, które „śledzą” słońce, a zebraną energię przekazują do kotłów znajdujących się na 140-metrowych wieżach. Podgrzana wewnątrz woda zamienia się w parę, która wprawia w ruch turbiny, dzięki czemu generowana jest energia elektryczna.

 

 

ciek4



Stany Zjednoczone nie zamierzają osiąść na laurach. Oprócz opisanego projektu wykorzystującego technologię CSP, w planach bądź już w trakcie realizacji jest jeszcze pięć podobnych. Powstała w wyniku ich działania energia ma wystarczać do zasilenia 252 tysięcy gospodarstw domowych.


Warto zauważyć, że rola Departamentu Energii nie kończy się na dofinansowaniach. W ramach projektów SunShot oraz ARPA-E prowadzone są badania nad rozwiązaniami technologicznymi – zarówno w zakresie opracowania nowych, jak i ulepszenia tych już istniejących.


Wszystko wskazuje na to, że rok 2014 będzie dla Ameryki „Rokiem CSP”.

 

Karolina Łużniak

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl