Słoneczne forum w Raciborzu
Przewiń do artykułu
Menu

W piątek zakończyło się w Raciborzu dwudniowe VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, zorganizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO). Forum zdominowała dyskusja o perspektywach energetyki prosumenckiej i wykorzystaniu energii słonecznej. 

 

W pierwszym dniu Forum, podczas dwóch sesji, IEO zaprezentował nowe trendy na rynku kolektorów słonecznych w Polsce, szczególnie pod względem dynamiki spadku cen, wzrostu sprzedaży tych urządzeń, a także najnowszych kierunków rozwoju technologii i rynku magazynów ciepła.

 

 

W piątek zakończyło się w Raciborzu dwudniowe VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, zorganizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO). Forum zdominowała dyskusja o perspektywach energetyki prosumenckiej i wykorzystaniu energii słonecznej.

 

Robin Welling - prezydent ESTIF (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Energetyki Słonecznej) zapoznał uczestników spotkania z sytuacją na europejskim rynku instalacji słonecznych, a Jan-Olof Dalenbäck z Building Services Engineering zaprezentował wiodące rynki europejskich systemów ciepłowniczych, możliwości sprzedaży ciepła, instalacje kolektorów słonecznych dostarczające ciepło poprzez sieć ciepłowniczą do odbiorców indywidualnych i przemysłowych.


Druga sesja pierwszego dnia Forum obejmowała prezentację przez IEO rynku kotłów i urządzeń wykorzystujących biomasę w Polsce, a także rynek biomasy dla energetyki rozproszonej.


Jan Bocian - prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Bioenergii przedstawił własną ocenę przyczyn i skali spowolnienia oraz ocenę ryzyka załamania rynku biomasy dla technologii współspalania z węglem, znaczenie biomasy dla mikroinstalacji OZE w domach jednorodzinnych i gospodarstwach rolnych oraz energetyki rozproszonej w lokalnych sieciach.


Krystyna Kubica z Instytutu Techniki Cieplnej na Politechnice Śląskiej zaprezentowała wpływ nowych dyrektyw unijnych dotyczących efektywności energetycznej i emisyjności na rynek małych kotłów na biomasę.


W pierwszym dniu Forum odbyły się także polsko-mołdawskie warsztaty poświęcone możliwości współpracy firm z obu krajów na rynku energetyki odnawialnej.


Drugi dzień raciborskiego spotkania poświęcony był m.in. rynkowi systemów fotowoltaicznych w Polsce – jego segmentacji, wzrostowi sprzedaży paneli PV i prognozom na najbliższe lata, jak również rynkowi firm producenckich i instalatorskich.


Lutz Ribbe - prezydent Sustainable Development Observatory (SDO) w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (European Economic and Social Committee) przedstawił systemy energetyki prosumenckiej działające w Niemczech, rolę spółdzielni energetycznych działających w tym kraju oraz zaangażowanie społeczności lokalnych w proces rozwoju tej energetyki.


Stan rynku systemów fotowoltaicznych w Europie przedstawił z kolei dr Uwe Hartmann - wiceprezes Niemieckiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, zaś Pere Soria - dyrektor naczelny CircutorEnergy SA zapoznał uczestników Forum z systemami prosumenckimi i autoproducenckimi w Hiszpanii na przykładzie instalacji fotowoltaicznych.


Janusz Bil - wspólnik Solarconcept przedstawił problemy integracji systemów fotowoltaicznych w mikrosieciach OZE, a w szczególności innowacje w tym obszarze oraz magazynowanie energii w mikrosieciach.


Ostatnia, czwarta, sesja Forum w Raciborzu poświęcona była mikroinstalacjom w systemach energetyki prosumenckiej.


Janusz Pilitowski - dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki omówił mechanizmy wsparcia tego rodzaju energetyki, które są zapisane w programach rządu, zaś Kamil Pluskwa-Dąbrowski - prezes Rady Krajowej Federacji Konsumentów, niejako w kontrze do tego wystąpienia, przedstawił bariery rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce.


Dwa programy realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Prosument i Bocian – wspierające rozproszoną energetykę w naszym kraju zaprezentowała Maria Milewska, przedstawicielka tej instytucji.


Grzegorz Wiśniewski – prezes IEO zapoznał uczestników spotkania z projektami UE, których zadaniem jest wzmocnienie rozwoju energetyki prosumenckiej w krajach Wspólnoty.


VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy zakończyła dyskusja poświęcona szansom rozwoju energetyki prosumenckiej do 2020 roku.
Patronat medialny nad raciborskim spotkaniem sprawował portal Planergia.


Lucjan Drzewiecki

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl