Słońce ogrzeje wodę w basenie
Przewiń do artykułu
Menu

Lato, czas zagranicznych podróży, a także relaksu w ogrodzie. Od kilku lat w polskich ogrodach zaczęły pojawiać się coraz częściej prywatne baseny. Mniejsze, większe, ogromne. Basen w ogrodzie przestał już być symbolem statusu, bo na jego zakup bez specjalnego oszczędzania pozwolić może sobie prawie każdy. Ciekawym zagadnieniem jest ogrzewanie wody w małym zbiorniku wodnym, jeśli samo słońce nie jest w stanie jej nagrzać.

 

Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla większych basenów jest ogrzewanie wody za pomocą kolektorów słonecznych. Nawet dla domowego zbiornika wodnego taki system może okazać się ekonomiczny i komfortowy.

 

Oczywiście, przy tego typu instalacji bardzo ważne jest odpowiednie wyliczenie wydajności kolektora w przeliczeniu na objętość wody. Podczas, gdy dla basenu o małej pojemności wystarczający może się okazać pojedynczy kolektor za kilkaset złotych, miejsca do kąpieli o większej pojemności (i tym samym głębokości) będą potrzebować już kilku połączonych ze sobą kolektorów słonecznych. Głębokość basenu również może mieć znaczenie, bo duża masa wody szybciej oddaje ciepło, a tym samym zdecydowanie większa energia potrzebna jest do jego wyprodukowania.

 

Jak dobierać kolektory do powierzchni basenu? Należy rozgraniczyć baseny na kryte i otwarte. W przypadku basenu krytego, użytkowanego od kwietnia do września, przy wymiarowaniu instalacji trzeba przyjąć, że na 1 m kw. basenu  potrzeba 0,5 m kw. powierzchni czynnej kolektora płaskiego.  

 

W przypadku basenu otwartego bez osłony przyjmuje się, że powierzchnia czynna kolektora płaskiego powinna wynieść od 0,7 do 1,2 m kw. (dla basenów użytkowanych od kwietnia do września).

 

W samym sezonie od czerwca do sierpnia, ze względu na więcej słonecznych dni, powierzchnia kolektora może być mniejsza. Przy basenie odkrytym jest to od 0,5 do 0,9 m kw. Na 1 m kw. powierzchni basenu, natomiast dla basenu krytego potrzeba w sezonie to od 0,3 do 0,4 m kw. kolektora.

 

Duże baseny publiczne i aquaparki z reguły opierają ogrzewanie wody na kolektorach słonecznych. Przy takim rozwiązaniu praktycznie nie ma kosztów bieżącego użytkowania, a korzystanie z ogrzewania konwencjonalnego – np. elektrycznego czy z sieci ciepłowniczej - generuje ogromne wydatki.

 

Co ciekawe, z ogrzewania kolektorami korzystają również otwarte kąpieliska. Przykładem  może być Kąpielisko Ruda w Rybniku, które kilka lat temu przeszło gruntowny remont. Ówczesne władze miasta od razu skierowały się ku odnawialnym źródłom energii. W tym przypadku wokół niecek trzech basenów zewnętrznych zainstalowano system kolektorów słonecznych, które w sezonie podgrzewają wodę do komfortowej temperatury. Oszczędności z tego tytułu są ogromne.

 

Coraz częstszą praktyką, również wśród obiektów użyteczności publicznej, jest stosowanie do ogrzewania wody w basenach do pływania instalacji opartych na fotowoltaice. Tego typu systemy działają nieco inaczej niż klasyczne kolektory, ponieważ fotowoltaika nie produkuje ciepła, tylko prąd. Energia elektryczna może więc zostać wykorzystana do zasilania grzałek basenowych, ale też innych urządzeń – np. systemów uzdatniania wody, filtrów i innej infrastruktury. Przy domowym basenie można wykorzystać prostą instalację fotowoltaiczną do analogicznych celów, odpowiednio ją wymiarując.

Szymon Kamczyk

 

Źródło:

- kospel.pl

- depsol.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl