Publiczne i pasywne - kościół w Nowym Targu
Przewiń do artykułu
Menu

W kolejnej części naszego cyklu o budynkach użyteczności publicznej wybudowanych w Polsce w standardzie pasywnym, przyjrzymy się bliżej kościołowi na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu. Ten pierwszy na świecie kościół wybudowany w standardzie pasywnym, uzyskał wyróżnienie w konkursie ISOVER Energy Efficiency Awards 2013.

 

Kościół na Równi Szaflarskiej łączy w sobie estetykę tradycyjnej architektury regionu z nowoczesną technologią budowy i wysoką efektywnością energetyczną. Z zewnątrz bryła budynku nawiązuje do architektury Podhala.

 

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2012 roku z inicjatywy proboszcza ks. Jana Karlaka, a jego projekt przygotowała pracownia Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach. Celem projektantów było wykorzystanie praktycznych zalet drewnianych kościółków z dwuspadowym dachem, który chroni przed nagłymi podmuchami wiatru i silnym deszczem. Pod dachem o nachyleniu 55 stopni znajduje się izolacja, zapewniająca odpowiedni przepływ powietrza i wymianę wilgotności.

 

Łączna powierzchnia budynku wynosi 1740 m kw., a wnętrze zaprojektowano na ok. 500 osób. Współczynnik przenikalności ciepła dla ścian kościoła wynosi 0,1 W/m2K, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych. Podczas budowy wykorzystano okna o standardzie pasywnym, dla których współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,8 W/m2K.

 

 

 

Dzięki odpowiednim przeszkleniom od strony południowej obiekt pozyskuje sporo ciepła ze słońca w zimie, natomiast odpowiedni układ dachu i łamacze światła pozwalają na ochronę wnętrza przed nadmiernie wysoką temperaturą w ciepłych okresach.

 

W kościele zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła rzędu 85 proc. Studnie głębinowe zasilają pompę ciepła, która dystrybuuje energię do wnętrza poprzez niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. To jedyne źródło ogrzewania świątyni w zimie w zupełności wystarcza do zapewnienia komfortu wiernym podczas nabożeństw.

 

Kościół Jabłonka 0120GOTOWE

fot. architekturapasywna.pl

 

Czy w budownictwie sakralnym wybór projektów niskoenergetycznych stanie się trendem dla nowych budowli? Z pracowni Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha wyszedł jeszcze jeden projekt kościoła pasywnego. Drugi taki obiekt powstaje obecnie w Jabłonce (zdjęcie powyżej). Będzie to kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Budowa rozpoczęła się w 2014 roku.

Szymon Kamczyk

 

źródła:

- gramwzielone.pl

- fakro.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl