Prosumenci: edukacja i wskazówki
Przewiń do artykułu
Menu

Z myślą o obecnych oraz przyszłych prosumentach, czyli osobach, które są jednocześnie producentami oraz konsumentami energii elektrycznej stworzona została platforma e-learningowa. Wśród bezpłatnych narzędzi znalazły się webinaria, filmy i materiały edukacyjne w formie „pigułek wiedzy”. Zainteresowani dowiedzą się m.in., jak produkować energię na własne potrzeby, czy i komu to się opłaca, skąd wziąć na to pieniądze?

 

Materiały edukacyjne przygotowano w przystępnej, multimedialnej formie. Na platformie zainteresowani mogą obejrzeć filmy upowszechniające wiedzę na temat małoskalowych instalacji i odnawialnych źródeł energii, możliwości korzystania z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „PROSUMENT” na dofinansowanie do zakupu i montażu małych lub mikroinstalacji OZE [odnawialnych źródeł energii - red.] (m.in. pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę), korzyści środowiskowych oraz ekonomicznych płynących z inwestowania we własne mikroźródła ciepła i energii.

 

Prosument

 

Materiały edukacyjne przygotowano w przystępnej, multimedialnej formie. Na platformie zainteresowani mogą obejrzeć filmy upowszechniające wiedzę na temat małoskalowych instalacji i odnawialnych źródeł energii, możliwości korzystania z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „PROSUMENT” na dofinansowanie do zakupu i montażu małych lub mikroinstalacji OZE (m.in. pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę), korzyści środowiskowych oraz ekonomicznych płynących z inwestowania we własne mikroźródła ciepła i energii.

 

 

Gość platformy porusza się w obrębie pięciu głównych zagadnień:

 

1. Wprowadzenie do energetyki prosumenckiej, czyli kim jest prosument

2. Zielone ciepło, czyli małe systemy do wytwarzania ciepła

3. Zielona energia elektryczna, czyli małoskalowa fotowoltaika, mikroturbiny wiatrowe

4. Ekonomika i ekologia prosumencka

5. Dobre praktyki, przykłady rozwiązań prosumenckich

 

Do każdego filmu dołączona jest tzw. „pigułka wiedzy”. Jest to materiał edukacyjny zawierający rozwinięcie zagadnień poruszonych w filmie. W „Pigułce wiedzy” znajdują się m.in. dobre praktyki, komentarze do regulacji prawnych, ciekawostki, opis działania i kosztów instalacji prosumenckich, wady i zalety wynikające z posiadania danej technologii, możliwości dofinansowania, kwestie autokonsumpcji oraz sprzedaży energii do sieci oraz prognozy dla prosumentów.

 

Zainteresowani mogą również wziąć udział w webinariach (1,5-godzinnych internetowych seminariach), które dotyczą m.in. aspektów technicznych i ekonomicznych zw. z instalacjami fotowoltaicznymi, czy źródeł finansowania fotowoltaiki, zielonego ciepła i termomodernizacji. Podczas webinarium można konsultować się z ekspertem, poruszyć zagadnienia związane z energetyką prosumencką. Terminy omawiania poszczególnych zagadnień podawane są na bieżąco na stronie projektu www.pogodadlaprosumenta.pl i w newsletterze.

 

Z platformy e-learningowej można korzystać z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. To wygodne narzędzie ma stanowić pomoc merytoryczną dla producentów i konsumentów energii. Platforma wiedzy dostępna jest po zalogowaniu na stronie internetowej projektu, a dostęp do niej jest nieograniczony i bezpłatny.

 

„Pogoda dla prosumenta” to projekt edukacyjny dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmujący zagadnienia związane z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Jego ideą jest przedstawienie kluczowych informacji z punktu widzenia decyzji, jaką jest inwestycja w mikroinstalacje prosumenckie.  

 

Projekt „Pogoda dla prosumenta”

pogodadlaprosumenta Dofinansowano loga

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl