Odetchnąć od folii
Przewiń do artykułu
Menu

Dzień bez Opakowań Foliowych, przypadający na 23 stycznia, to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów proekologicznych. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady i zanieczyszczają środowisko.


Ponadto, lądując w rzekach i kanałach blokują odpływ, przez co mogą przyczyniać się nawet do powstania powodzi – co miało miejsce np. w Bangladeszu w 1988 i 1999 roku.

 

 

 


Choć folię łatwo jest porwać, jej wytrzymałość na proces rozkładu jest wyjątkowo duża – 100, a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia ona szkodliwe substancje chemiczne,

podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut. Co roku, jako śmieci, kończy ponad 500 miliardów opakowań foliowych.


Na szczęście rosnąca świadomość społeczna przyniosła ze sobą pewne zmiany na lepsze. Niektóre sieci supermarketów na świecie całkowicie zrezygnowały z foliowych toreb na zakupy, inne z kolei wprowadzają reklamówki z materiałów biodegradowalnych, które rozkładają się w ciągu najwyżej kilku miesięcy. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest, oczywiście, korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom.


Kwestia opakowań foliowych jest na tyle poważna, że zajmują się nią rządy i instytucje państwowe, które wprowadzają kolejne regulacje mające na celu ograniczenie liczby foliowych śmieci.


A Ty do jakiej torby pakujesz zakupy? Popularnej reklamówki, papierowej, ekologicznej? Może warto w Dniu Bez Opakowań Foliowych pomyśleć o… opakowaniach.


Reklamówki foliowe na świecie:
- całkowity zakaz używania jednorazowych toreb obowiązuje m.in. w Australii, na Alasce, w RPA i Bangladeszu;
- w USA sklepy oferują torby papierowe;
- we Francji całkowity zakaz używania jednorazówek wszedł w życie od 2009 r.;
- w Irlandii w 2002 r. wprowadzono podatek na reklamówki plastikowe – podatek wprowadziła też Słowacja;
- w Wielkiej Brytanii w niektórych supermarketach oraz domach towarowych klienci przychodzący z własnymi ekologicznymi torbami, mogą dostać zwrot niewielkiej kwoty, albo dodatkowe punkty w ramach programów lojalnościowych;
- w Chinach władze zabroniły supermarketom i sklepom udostępniania klientom darmowych torebek foliowych i wprowadziły opłaty od każdej plastikowej torebki;
- w Polsce wiele sklepów wycofało już ze sprzedaży foliowe torebki na zakupy.

 

Oprac. (ewka)


Źródła: www.naszaziemia.pl; www.kalbi.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl