O montażu pv na dachach skośnych i płaskich
Przewiń do artykułu
Menu

Podpisanie przez prezydenta ustawy o odnawialnych źródłach energii znacznie ożywiło rynek fotowoltaiczny w Polsce. Ustawa wspiera mikro i małe instalacje do 40 kW, dlatego większość prosumentów decydować się będzie na instalacje dachowe.


Instalatorzy już w tej chwili wskazują, że najczęściej zapytania klientów dotyczą systemów na dachy skośne.


Obecnie stosuje się kilka rodzajów pokryć dachowych. Najpopularniejsze są dachówki ceramiczne czy dachy kryte blachodachówką lub blachą trapezową. Część z inwestorów decyduje się na instalację na dachówce karpiówce, rąbku czy dachówce łupkowej.

 

 

 

Przy wyborze systemów pv na dachy warto zwrócić uwagę, z jakiej stali zostały one wykonane. Dostępne są systemy oparte na stali ocynkowanej, takie konstrukcje podatne będą na korozję galwaniczną.

Zjawisko może wystąpić w przypadku mieszanego połączenia, np. stali ocynkowanej i aluminium, które utworzą ogniwo galwaniczne. Najlepsza jest stal nierdzewna. Dlatego właściwy dobór systemu będzie miał wpływ na sztywność konstrukcji, możliwość regulacji czy łatwość instalacji.

 

Konstrukcja na dachu skośnym

Blachodachówka jest trwałym pokryciem dachowym nadającym się na wszystkie rodzaje dachów stromych. Profilowana jest z blachy ocynkowanej i powlekanej warstwami lakieru. Jest to jeden z najlżejszych materiałów dekarskich.


System mocowań paneli fotowoltaicznych dostosowany do tego rodzaj pokrycia dachu może być oparty na aluminiowej szynie montażowej 25 lub 50 mm. Konstrukcję mocuje się do krokwi za pomocą śruby dwugwintowej. Użycie śrub pozwala na łatwą i szybką regulację wysokości konstrukcji. Pozwala to też na precyzyjne wypoziomowanie. W tym systemie można zastosować mocowanie paneli poziome lub pionowe.


Dachówka ceramiczna jest jednym z najstarszych, a zarazem najcięższych pokryć dachowych stosowanych w tradycyjnym budownictwie. Dzięki znacznej masie takie pokrycia są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.


W systemach pv dla tego rodzaju pokrycia dachu skośnego konstrukcję mocuje się do krokwi, ale nie za pomocą śrub, tylko za pomocą specjalnych, regulowanych uchwytów. Uchwyty pozwalają na regulację wysokości konstrukcji i jej wypoziomowanie.


Dachówka karpiówka to ceramiczna dachówka płaska, na której na jej dolnej stronie znajduje się występ do zawieszania jej na łacie. System do karpiówki jest podobny do sytemu stosowanego przy dachówce ceramicznej. Tu jednak zastosowano specjalnie wyprofilowany i regulowany uchwyt dostosowany do tego rodzaju dachu.


Na dachówkę łupkową stosuje się konstrukcje z regulowanymi uchwytami. W tym przypadku montuje się je bezpośrednio na dachówce.


Blacha trapezowa to zmodyfikowana, stosowana wcześniej blacha falista. Jest sporo sztywniejsza od swojej poprzedniczki. W tym systemie wykorzystuje się specjalną szynę, która jest układana na trzech garbach blachy. Za pomocą blachowkrętów przytwierdza się szynę. Pozostaje montaż paneli za pomocą klem.


Przewaga tego systemu to możliwość zastosowania krótkich odcinków szyny tylko w miejscach stosowania klem. Przy równym dachu nie ma potrzeby stosowania szyn na całej długości paneli.

 

Konstrukcja na dachu płaskim

Panele PV musza być ustawione pod kątem, który dla warunków polskich wynosi około 30° względem poziomu. Przy dachach płaskich konieczne jest wykonanie dodatkowej konstrukcji wsporczej. Z jednej strony zapewnia ona odpowiednią wytrzymałość i sztywność paneli, z drugiej - optymalny kąt względem kąta padania promieni słonecznych.


Konstrukcje wsporcze paneli PV wykonywane są z tego samego materiału co ramy, czyli aluminium. Rozwiązanie takie zapobiega powstawaniu ogniw korozyjnych.


Niezwykle ważne jest również, ażeby przez wybraniem systemu pv na dach płaski skonsultować jego wytrzymałość (nośność) ze specjalistą, jeśli chcemy uniknąć kłopotów związanych z przeciążeniem całej konstrukcji.


Montaż konstrukcji wsporczej do powierzchni dachu wykonywany jest na wiele sposobów:
·    System montażowy bez konieczności balastu - konstrukcja wsporcza paneli PV wykonana z aluminium mocowana jest w tym wypadku do specjalnych bloków betonowych posadowionych na dachu, co zapewnia wystarczającą wytrzymałość na obciążenie wiatrem. maksymalny ciężar jednego panelu to 26 kg. Rama może być ustawiana pod kątem od 15-35°. Ogniwa mogą być montowane poziomo lub pionowo.
·    Montaż systemu obciążonego blokami z betonu - w odróżnieniu do pierwszego rozwiązania, wsporniki dla paneli PV wymagają tutaj obciążenia dodatkowymi blokami z betonu. Przyjmuje się, że na jeden panel powinno przypadać 75 kg balastu.
W kraju do balastowania wykorzystuje się zwykle bloczki betonowe fundamentowe. Jeden waży średnio 25 kg, stąd konieczne jest stosowanie co najmniej 3 elementowej piramidy lub (przy poziomym montażu paneli) układania bloków jeden obok drugiego. Cała konstrukcja nie jest na stałe zamocowana do dachu, a jedynie opiera się na nim. Możliwy kąt ustawienia paneli 15-35°
·    Montaż na konsoli - panel PV mocowany jest do specjalnej konsoli z tworzywa sztucznego ustawianej na dachu i wypełnianej od środka balastem (bloczki betonowe, żwir). Możliwy kąt ustawienia paneli to 15 lub 25°. System może pracować przy temperaturach od -30 do +50°C.
·    Montaż do dachu betonowego - przy dachach wykonanych z płyty żelbetowej panele PV mogą być zdystansowane od dachu i ustawione na konstrukcji wsporczej zamocowanej na ramach stalowych, opartych na słupkach zakotwionych w dachu. 


Konstrukcja taka wykonywana jest jeszcze przed ociepleniem dachu i wymaga starannego zaizolowania słupków w miejscu przebicia izolacji. Dodatkowo, w strefie porywy śnieżnej słupek izoluje się bitumem. Na ramie instalowana jest już klasyczna konstrukcja wsporcza z aluminium, co może wymagać mostków izolacyjnych pomiędzy stalą i aluminium dla uniknięcia korozji stykowej.  


Na szczególną uwagę zasługuje takie zaprojektowanie instalacji, aby była ona skierowana na południe i była zgodna z architekturą dachu. Nośność dachu musi zostać sprawdzona przez inżyniera z odpowiednimi uprawnieniami, w szczególności w odniesieniu do obciążenia oraz sił oddziałujących przez wiatr, śnieg i deszcz.


Oprac. Ewa Grochowska


Źródła:
1.    http://www.globenergia.pl/plus/systemy-mocowan-pv-na-dachach-skosnych
2.    http://www.instsani.pl/panelPV4.htm
3.    http://www.konsulto.pl/fotowoltaika/montaz_instalacji.html

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl