O kosztach produkcji ciepła z OZE
Przewiń do artykułu
Menu

„Odnawialne ciepło. Czy to się opłaca? Metodyka obliczania kosztów produkcji ciepła z OZE” - pod takim hasłem w siedzibie Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) odbyło się seminarium na temat produkcji ciepła i chłodu z odnawialnych źródeł energii.


Spotkanie miało na celu szczegółowe zdefiniowanie całkowitych kosztów produkcji energii z tych źródeł, dla potrzeb wprowadzenia jednolitej metodyki obliczeń.


Podczas seminarium, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) Paweł Lachman przedstawił i zaproponował do stosowania, jako krajowy standard, metodykę opartą na niemieckich wytycznych VDI 2067 cz.1.

 

 

 

Zgodnie z niemieckimi standardami, na całkowite koszty roczne instalacji składają się koszty kapitałowe, gdzie zakłada się inwestycje na kredyt, koszty zużycia energii oraz koszty konserwacji, czyli napraw i przeglądów.


Analiza ekonomiczna instalacji oparta na wytycznych VDI 2067 jest już stosowana w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Jak twierdzi dr inż. Marek Miara, członek zarządu PORT PC, od momentu powstania wytycznej VDI 2067, ponad 55 lat temu, służy ona skutecznie zidentyfikowaniu najbardziej korzystnego, pod względem ekonomicznym, rozwiązania technicznego dla konkretnego budynku.


Wytyczna VDI 2067 umożliwia ocenę oraz porównanie różnych konceptów i rozwiązań z zakresu domowych urządzeń grzewczych, chłodniczych oraz sanitarnych. Metoda, na której opiera się wytyczna, uwzględnia wszystkie typy kosztów, powstających zarówno przy zakupie danej instalacji jak i przy jej eksploatacji. Dzięki temu możliwe jest całościowe i obiektywne porównanie różnych rozwiązań i podjęcie decyzji najlepszej ekonomicznie.


(ewka)  


Źródło: portpc.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl