Nowoczesne metody pomiaru temperatury paneli PV
Przewiń do artykułu
Menu

Nie od dziś wiadomo że temperatura paneli fotowoltaicznych ma istotny wpływ na ich sprawność oraz bezawaryjną pracę. 

 

W związku z tym coraz większą uwagę przykłada się do monitoringu temperatury paneli fotowoltaicznych.

 

Przy czym wzrost ich temperatury może być zarówno spowodowany rosnącą temperaturą powietrza jak i wadami samych paneli fotowoltaicznych.

 

 

Temperatura paneli PV a temperatura powietrza

Nagrzewanie się paneli w upalne dni prowadzi do spadku ich wydajności o średnio -0,45 %/C, co w przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych może prowadzić do odczuwalnego zmniejszenia produkcji energii elektrycznej.


W związku z tym, coraz częściej rozważa się instalowanie mierników temperatury na powierzchni paneli. Rozmieszczenie ich na panelach PV pozwala ocenić na ile ewentualne spadki mocy instalacji są spowodowane wysokimi temperaturami, a na ile nieprawidłową pracą układu. Nowoczesne metody pomiaru temperatury paneli PV pozwalają także na weryfikację danych zawartych w kartach katalogowych i są podstawą reklamacji np. w przypadku nadmiernego spadku ich wydajności.

 

Jak mierzyć temperaturę paneli PV

Obecnie eksperci proponują kilka rodzajów urządzeń pomiarowych do określenia temperatury modułów fotowoltaicznych. Praktycznie wszystkie są instalowane do tylnej ściany paneli i nie są w bezpośrednim kontakcie z warstwą półprzewodników. W związku z tym pomiary te mogą być nieprecyzyjne, a w przypadku mierników niskiej jakości całkowicie bezwartościowe i prowadzące do uzyskania błędnych wniosków. Dlatego tak, jak pozostałe podzespoły instalacji, zawsze powinny one pochodzić od renomowanych producentów.

 

Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi urządzeniami do stałego pomiaru temperatury paneli fotowoltaicznych są termopary, czyli elementy zbudowane w oparciu o dwa różne od siebie metale lub półprzewodniki.


By pomiar przy użyciu tych urządzeń był skuteczny należy instalować je w centrum panelu i osłonić je przed działaniem wilgoci oraz wiatru, które mogłyby zaburzyć działanie miernika.

 

Nowoczesne metody walki z hot-spotami

Drugim ze wspomnianych wyżej czynników wpływających na wzrost temperatury paneli są wady samych urządzeń generujące, tzw. Hot-Spoty (ang. gorące punkty).  Ich występowanie może prowadzić do spadku sprawności naszej instalacji, a nawet do jej samozapłonu. W związku z tym należy okresowo badać stan paneli pod kątem ich występowania przy użyciu np. kamer termowizyjnych, które w sposób łatwy i precyzyjny pozwolą nam na wskazanie miejsc występowania hot-spotów.


Niestety, badanie takie chociaż łatwe do wykonania w przypadku małych instalacji fotowoltaicznych, może się okazać żmudne i trudne do przeprowadzenia w przypadku dużych instalacji.

 

Wychodząc naprzeciw tym problemom coraz więcej firm zajmujących się badaniem stanu instalacji PV wyposaża się w drony, które nie tylko są w stanie szybko przemieszczać się po terenie instalacji ale również dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu są w stanie same stwierdzić obecność Hot-Spotów. Tak przeprowadzona diagnostyka instalacji nie tylko jest równie skuteczna, co tradycyjne badanie instalacji ale również jest procesem całkowicie zautomatyzowanym.

 

Temperatura paneli fotowoltaicznych zaliczana jest do jednego z najważniejszych parametrów wpływających na sprawność instalacji. W związku z tym powinniśmy zawsze dokładać wszelkich starań by była ona należycie monitorowana. Pozwoli to nie tylko na łatwiejsze przewidywanie produkcji ale również na uniknięcie potencjalnych awarii.

 

Pamiętaj, że zarówno koszty instalacji jak i omówionych w artykule dodatkowych elementów pomiarowych możesz zawrzeć w aplikacji EasySolar.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl