Największy projekt hydroelektrowni: National Trust
Przewiń do artykułu
Menu

Po prawie półtora roku od uzyskania pozwoleń, zakończona została budowa National Trust – największego projektu OZE, mieszczącego się na farmie Hafod Y Llan w Snowdon (Wielka Brytania). Warto zaznaczyć, że lokalizacja hydroelektrowni to nie przypadek.

 


Hafod Y Llan położone jest w jednej z najlepiej zlokalizowanych dolin w Wielkiej Brytanii, która otoczona jest stromymi górskimi zboczami, dzięki czemu ciśnienie wody (na dodatek pozbawionej metali ciężkich) w płynącej tamtędy rzece stwarza idealne warunki do czerpania energii.


Co więcej, gospodarstwo o powierzchni ponad 1,5 hektara zarządzane jest bezpośrednio przez lokalnych pracowników National Trust, co oznacza, że wykwalifikowany i zaangażowany zespół jest na miejscu przez cały czas.


Nie zawsze łatwo


Podobnie, jak w przypadku większości wielkich inwestycji i ta miała swoje wzloty i upadki. Istotną kwestią jest, że zagospodarowanie terenu Snowdon, a zwłaszcza jego górnej części, to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim dlatego, że aż do momentu rozpoczęcia wykopów, nikt nie jest w stanie w stu procentach ocenić, co znajdzie się pod powierzchnią – można natknąć się na przyjemny, sprzyjający budowie grunt, albo głęboką na półtora kilometra warstwę kwarcu.


Warto zaznaczyć, że w przypadku tego typu krajobrazu zawsze należy być przygotowanym na najgorsze i tylko liczyć na najlepsze. Budowa była więc żmudną pracą metr po metrze, w otoczeniu blokad przeciwśniegowych i przeciwdeszczowych, ale w końcu – UDAŁO SIĘ!


Ukryte instalacje


Bardzo istotną kwestią jest, aby każdy projekt, a szczególnie taki, który obejmuje odnawialne źródła energii, był przyjazny dla środowiska, w jakim powstaje. Architekci spędzili wiele czasu planując odpowiedni układ instalacji.


I opłaciło się! Kiedy jeden z negatywnie nastawionych wobec inwestycji mieszkańców przyszedł obejrzeć plac budowy, zapytał: kiedy zainstalujecie rury? – kompletnie nie zdając sobie sprawy, że minął właśnie półtora kilometra instalacji składającej się z 550-milimetrowych przewodów.


Sukces oceniony przez specjalistów jako „jeden z najwiekszych, jakie widzieli” jest zasługą lokalnych wykonawców. To właśnie im powierzono budowę, pomimo tego, że w całej swojej 30-letniej karierze w branży wodnej nigdy wcześniej nie zajmowali się realizacją projektu hydroelektrowni.


Przykład na przyszłość?


Elektrownia National Trust będzie produkować prąd wystarczający do zasilenia około 542 gospodarstwo domowych, przy założeniu, że każde z nich wykorzystuje 3500 kWh energii rocznie. Inwestycja została zakończona na czas, zmieściła się w budżecie i cieszy się dobrymi opiniami. Jej żywotność szacuje się na 100 lat.


To dobry przykład na przyszłość - przy odpowiednim zaangażowaniu można wykonać kawał naprawdę dobrej roboty. Więcej informacji znajdziecie tutaj.


Karolina Łużniak

Źródło materiału...

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl