Najpierw ocena możliwości, potem decyzja
Przewiń do artykułu
Menu

Trafny wybór technologii OZE, która ma zostać zainstalowana w domu, zależy od poprawności oceny warunków, jakimi dysponujemy w określonej lokalizacji. Mając na uwadze produkcję energii ze słońca lub wiatru, trzeba trochę popracować nad rozpoznaniem zasobów, z których miałaby korzystać mikroinstalacja.

 

W przypadku tych dwóch technologii: paneli fotowoltaicznych (energia słońca) i turbiny wiatrowej (energia wiatru) niezbędne jest sprawdzenie ukształtowania i zagospodarowania terenu, jak również występowania drzewostanu i innych elementów zacieniających, np. masztów, istniejącej w sąsiedztwie zabudowy itp.

 

Jeśli jako miejsce instalacji turbiny wiatrowej lub paneli pv wytypowano dach, to dodatkowo trzeba uwzględnić elementy dachu mogące zakłócać strumień powietrza lub zacieniać baterie słoneczne. Przy instalacji elektrowni słonecznej na dachu ważny jest również azymut i kąt nachylenia połaci, na którym nastąpi instalacja, gdyż wpływa to na produkcję energii w skali roku. Pod uwagę trzeba brać także wytrzymałość konstrukcji dachu.

 

Tym dwóm źródłom OZE najbardziej sprzyja taka lokalizacja, w której nie ma sąsiedztwa wysokich obiektów, jak wszelkiego rodzaju maszty (np. telefonii komórkowych), słupy sieci energetycznych, drzewa, czy inne sporych rozmiarów budynki.

 

Na poniższym zdjęciu widać, jakie skutki przynosi kiepska ocena lokalizacji systemu pv. Wyraźnie na nim widać, iż drzewa otaczające instalację fotowoltaiczną zacieniają część paneli. Gdyby inwestor zaistalował na swoim dachu turbinę wiatrową, to wówczas otaczający budynek drzewostan również zakłócałby jej pracę.

 

farmasoneczna

fot. Federacja Konsumentów

 

 

 

A więc ocena możliwości technicznych budynku pod kątem jego otoczenia i lokalizacji musi poprzedzić wszelkie inne decyzje. Łatwo powiedzieć, ale jak zrobić te obliczenia?

 

Szczegółowych pomiarów nasłonecznienie lub wietrzności dokonuje się przy pomocy specjalistycznych urządzeń, takich jak światłomierze czy anemometry. Samo urządzenie pomiarowe służy tylko do próbkowania, natomiast chcąc wykorzystać dane z pomiarów trzeba dodatkowo dokonywać zapisu zebranych danych. Im dłuższy okres obserwacji i więcej próbek, tym dane będą bardziej miarodajne.

 

Dokonywanie szczegółowych pomiarów warunków wietrzności w danej lokalizacji  jest opłacalne z punktu widzenia planowania głównie inwestycji w elektrownie wiatrowe. Warto jednak zauważyć, że lepiej powierzyć tę część zadania specjalistom, choć jest to na pewno bardziej kosztowne, niż samodzielne próby pomiarów. Rzecz jednak w tym, że laik w tej materii może łatwo popełnić błąd.

 

Szacując potencjał energii ze słońca można skorzystać z programów komputerowych oraz stron poświęconych nasłonecznieniu poszczególnych obszarów Polski. W sieci, na stronie ministerstwa infrastruktury i rozwoju, dostępne są również bazy danych klimatycznych, gdzie znajdują się m. in. pomiary natężenia promieniowania słonecznego z 30 lat dla ponad 60 stacji meteorologicznych w kraju.

 

Warto także zajrzeć pod te dwa linki:

Raport "Mapy usłonecznienia Polski na podstawie danych meteorologicznych"

- "Modelowanie dostępności energii pierwotnej dla elektrowni słonecznych w Polsce"

 

Bardzo przydatna może być także strona fotowoltaicznego systemu informacji geograficznej (PVGIS – ang. Photovoltaic Geographical Information System), która znajduje się pod tym linkiem.

 

Przykładowy raport, który można wygenerować za pośrednictwem tej strony, wyglada tak:

wyliczeniaraport

fot. Federacja Konsumentów

 

Podobnie, jak w przypadku planowania budowy turbiny wiatrowej, także przy mikroinstalacji pv, jeśli inwestor nie czuje się na siłach, ażeby przeprowadzić pomiary  samodzielnie, powinien zwrócić się po pomoc w tej sprawie do fachowców.

 

Konkretny przypadek prosumenta, który zdecydował się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz jego doświadczenia i zakres wsparcia przez specjalistów, zostały opisane tutaj.

Ewa Grochowska

 

Przy pisaniu artykułu korzystałam z informacji zawartych na federacja-konsumentow.org.pl.

 

PLANERGIA ULOTKA-01

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl